Öine higistamine 12.07.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minu probleemiks on öine higistamine, mis esimest korda toimus juba üle poole aasta tagasi. Seostasin seda tol hetkel sellega, et just olin hakanud tarvitama Visannette (nimelt eemaldati emakakaela tsüst laparoskoopilisel teel). Visannette tarvitasin 6 kuud. Kuuri jooksul esines higistamist umbes korra kuus. Peale kuuri, umbes 2 kuu möödudes hakkasin tarvitama Janine rasestumisvastaseid pille. Nüüd esimesel nn vahenädalal on tomunud öine higistamine lausa 2 ööd järjest. Öö jooksul 4 korda olen üle keha märg, voodipesu märg. Ei aita jahedamas magamine, õhukese tekiga magamine. Väga ebameeldiv ja tekitab suurt muret. Internetist lugedes seostatakse öist higistamist hiv-i ja vähiga. Kas higistamist saaks seostada hormoonide ja pillide kasutamisega või võivad siin tõepoolest olla tõsisemad probleemid?

Igaks juhuks küsin ka sellise küsimuse, et minu teada kui mullle tehti laparoskoopia, siis vereanalüüs võeti ka hiv kohta. Kui selle teel leiti midagi, siis oleks arst pidanud mulle sellest rääkima? Ma pole hiv testi eraldi teinud, kuid lugedes, et see on üks öise higistamise tekitaja, siis paneb väga muretsema.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
suurenenud higistamine Visannette kuuri ajal on suhteliselt sage kõrvaltoime. Peale ravikuuri lõppu kuumahood reeglina kaovad. Võimalik, et suurenenud higistamine on seotud pikaajalise Visannette kuuriga ja sellele koheselt järgneva pillide kasutamisega. Probleem peaks lahenema, kui katkestate paariks kuuks pillide võtmise.
Lisaks ravimite tarvitamisele võib öine higistamine olla seotud ka teiste põhjustega. Nii näiteks põhjustab liigset higistamist kilpnäärme ületalitlus ja ka puukborrelioos. Perearsti juures on võimalik vajalikud analüüsid ära teha. Ehkki suure tõenäosusega on higistamine seotud hormoonraviga, soovitan ka perearstiga konsulteerida. Kas HIV analüüs sai enne operatsiooni tehtud, saate vaadata patsiendi portaalist või küsida üle oma arstilt.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg