Ebaregulaarne tsükkel 11.06.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördun teie poole murega oma 18aastase tütre tsükli pärast. Tegemist on kerge vaimse alaarenguga tüdrukuga, günekoloogi juures seni käinud ei ole, vahekorras olnud ei ole, ravimeid seoses naisteasjadega kasutanud ei ole, samuti rasedusvastaseid vahendeid. Menstruatsioonid algasid 14aastaselt ja käivad siiani väga ebaregulaarselt, verd tuleb pigem rohkem kui vähem, vere eritumise pikkus 7 päeva, tsükli pikkus kõigub tugevalt: 25-40, viimased päevad lõppesid nädal aega tagasi ja algasid 2 päeva tagasi uuesti. Enne päevi kaebab seljavalusid, väsimust. Tüdruk 152cm pikk, kaalub 42 kilo. Muret teeb sage ja korrapäratu tsükkel, nõrkus ja väsimus. Kas ja millise günekoloogi poole sellise tütarlapsega pöörduda, sest läbivaatus on tema puhul problemaatiline seoses vaimse puudega. Milles võiks olla ebakorrapärase tsükli põhjus?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Tütre tsüklihäired võivad olla põhjustatud väikesest kehakaalust.Sellega saaks selgitada ka nõrkust ja väsimust.Et põhjust aga täpselt diagnoosida,peaks võtma vere günekoloogilistele hormoonidele.Soovitatav oleks see veri võtta m.tsükli 21 päeval ja seda võib võtta iga günekoloog.Edu soovides,Maie Väli