Krooniline tupeseen ja põletikud 28.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen lugenud siin eelmiseid küsimusi-vastuseid seenpõletike ja muude põletike kohta. Olen antud teemat ka inglisekeelsetest raamatutest-ajakirjadest uurinud. Probleem

selles, et tupeseen on peaaegu konstantne või vaheldub erinevate bakteriaalsete põletikega. Olen proovinud kõiki Eestis saada olevaid ravimeid ja samuti igasuguseid

looduslikke vahendeid. Olen ka paar korda naistearsti vahetanud, kõik alustavad optimistlikult, et küllap asi laheneb, aga paari kuu pärast kuulutatakse see kõik "organismi eripäraks". Elan üsna tervislikult, jälgin toitumisharjumusi, tegelen spordiga. Kannan puuvillaseid riideid. Seni oli üks partner, kellel kannatus katkes, praegu pole ühtegi. Partnerit on korduvalt kontrollitud, tal on kõik korras. Mulle on tehtud suhkruhaiguse analüüs - see

ka korras. Kusjuures põletikud on nii intensiivsed, et üsna ebamugav on olla. Üks naistearst kelle juures käisin ütles, et Tartu Ülikooli laboris tehakse põhjalikumaid uuringuid kui Tallinnas - aga ma ei tea, kuidas nendele pääseda. Näiteks ei ole seni määratud seene tüüpi, kuigi candida albicans ja teiste ravi peaks olema erinev. Üks naistearst soovitas sünnitada, see pidi ka hiljem igasugust jama ära hoidma. Laps on

tore küll aga günekoloogilises plaanis ei muutunud midagi.

Äkki on veel mõni õhkõrn võimalus?

Tänan ette!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Kui Teil esinevad bakteriaalsed põletikud vaheldumisi seenpõletikega, on arvatavasti Teie enda normaalne mikrofloora täielikult hävinud. Kasutades antibiootikume bakteriaalsete põletike raviks, hävitate ära ka need vähesed piimhappe bakterid , mis Teil tupes on ja seenpõletik ägeneb. Peale ravi oleks kindlasti vaja kasutada Vagisan kuulikesi, et tagasi kasvatada oma mikrofloorat. Soovitan kindlasti hakata kasutama immuunsust parandavaid vahendeid (näiteks punase päevakübara tabletid jms.).

Tartu Ülikooli laboris saab määrata seene tüüpi ja ka seda, millisele ravimile on Teie seen tundlik. Kui Te olete saanud väga palju kordi seenevastast ravi on võimalik, et mõne ravimi suhtes on Teie pisikud muutunud resistentseks. Kindlasti oleks vaja teha ravi koos partneriga ja vajadusel ravi ka süsteemselt ( suu kaudu). On olemas ka mitmesugused skeemid pikaajaliseks raviks, et ära hoida ägenemisi.

Kui seenepõletik kipub sageli ägenema, võiks mõelda ka pillide kasutamise lõpetamisele ( kui kasutate pille) ja mitte kasutama ka tampoone. Iga kord kui kasutate antibiootikume ( üks kõik millisel põhjusel) tuleb kindlasti teha profülaktiliselt ka seeneravi. Ei ole kuulnud, et rasedus võiks vabastada seenpõletikust, sageli just seenpõletik ägeneb raseduse ajal ja vajab korduvat ravi.

Jõudu Teile selle tüütu haigusega võitlemiseks!

Tervitades Aire Sekavin