Probleem päevadega 13.08.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen viimased kuud mures "oma päevadega". Nimelt on need olnud väga verevaesed, esimesed 2-3 päeva on vähene määrimine ja siis 4-5 päeval tuleb verd ka ja siis jälle määrib 1-2 päeva. Tsükkel kestab tavaliselt 25-28 päeva. Viimati algasid päevad 19 juuli, siis ka esimesed päevad ainult määris ja siis üks päev tuli ainult verd. Olen sellest rääkinud ka oma günekoloogile, kuid tema ei näinud selles mingit probleemi. Nüüd 7-dal augustil, kui eelmistest päevadest alles 19 päeva möödas, algas vähene määrimine, mis kestab siiamaani ( 7 päeva juba). Päevasid ise pole aga alanud, küll aga on alakõhus vahepeal nõrgad valud ja kogu aeg selline tunne, et kohe-kohe hakkavad päevad. Ja see määrimine on ka väga-väga väike, päeva jooksul üks pisike plekike pesukaitsmes. Mingeid ravimeid ega rasestumisvastaseid vahendeid hetkel ei kasuta. Olen väga mures ja ei saa aru, mis toimub. Arstile saan alles nädala pärast, kuna hetkel ta puhkab. 3 aastat tagasi diagnoositi mul depresioon ja ärevushäire, millega võitlen siiani. Olen kuulnud, et ka see võib tsüklihäireid põhjustada. Või millest see võib tingitud olla? Oleksin väga tänulik, kui oskaksite mu probleemile mingit nõu anda. Kehakaaluga on ka kõik korras( 162 cm ja 61 kg). Olen püsisuhtes juba 10 aastat ja peres kasvab ka 6aastane poeg.
Vastust ootama jäädes, A.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud A.! Andmetest selgub, et olete 29-aastane. Probleemi meditsiiniline nimetus on oligomenorröa.
Teil on õigus: "3 aastat tagasi diagnoositi mul depresioon ja ärevushäire, millega võitlen siiani. Olen kuulnud, et ka see võib tsüklihäireid põhjustada."
See on prognostiliselt hea, et olete 6 aastat tagasi sünnitanud.
Kindlasti vajate günekoloogilist ultraheliuuringut. Peate otsustama, kas hetkel soovite rasestuda või soovite hoiduda, sellest sõltub ravi. Välistada tuleks rasedus, ovulatoorne veritsus, sugulisel teel levivad põletikud jm.
Kasulik oleks tarvitada Livol Multi Total vitamiine naistele. Ise saate teha nii rasedusteste kui ka ovulatsiooniteste.
Kui ei kaasne viljatu paarisuhte kaebusi, siis ravi ei ole alati vajalik. Põhihaiguse möödudes ja kaalu tõustes võib probleem ka ise laheneda.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt