Pillide kõrvalnähud 04.07.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, räägin oma mure pikalt ära. Paar kuud tagasi otsustasime noormehega, et õige oleks, kui ma hakkaksin pille kasutama, sest olles üksteisega harjunud, muutusime me kergelt hooletuks ja suguühet sai tehtud ka ilma kondoomita. Tõsi küll, enne lõppu panime alati kondoomi peale ja mingeid apse ei olnud. Arsti juurde ajendas minema ka see, et ükskord oli vahekorra järel veritsus olnud. Tõsi küll, ise arvan, et limaskest oli vigastada saanud ja hiljem isegi ei määrinud. Umbes kuu aega tagasi sain ma siis aja naistearsti juurde Tartusse. Arst vaatas mu üle, võttis PAP testi. Rääkisin talle ka veritsuse kohta ja ta vaatas selle pilguga üle. Emakas oli õige suurusega ja mingeid muid hädasid ta ei täheldanud. Kirjutas mulle Yaz antibeebipillid ja pidin neid võtma hakkama oma päevade esimesel päeval. Arst ütles ka, et kaitse on koheselt olemas. Et päevade ajal niikui nii rasedaks ei jää ja hiljem on kaitse olemas. Eelmine kolmapäev käisin ma verd andmas. Hemoglobiin oli 140 olnud ja sai kenasti verd antud. Järgmisel päeval hakkas pükse määrima ja tundus, et päevad algavad. Kuna olen varemgi vahetult enne päevi verd andmas käinud, teadsin, et päevad tulevad kergemad. Veebruaris oli sama lugu. Päev pärast vereandmist algasid päevad ja möödusid palju kergemalt kui tavaliselt. Hakkasingi eelmisest teisipäevast alates hakkasingi siis pille võtma. Võtan neid väga korralikult. Täpselt kell kaks päeval iga päev. Aind ühel päeval läks 15 minutit üle. Kolmapäeval ja neljapäeval oli mul noormehega vahekord ja kuna teadsime, et kaitse on peal, siis kondoomi need kaks korda üldse ei kasutanudki. Mure on nüüd selline, et päevad kestavad mul siiamaani ja alates reedest on voolus eriti tugev olnud. Samuti mul kõht valutab ja hoopis tugevamini kui tavaliselt päevade ajal. Tavaliselt päevade ajal ma pean esimesel, maksimaalselt teisel päeval paar ibuprofeni tabletti võtma ja korras. Tavaliselt kestavad päevad kokku 5 päeva, millest 3.-l päeval on suurem veritsus. Seekord aga valutab iga päev ja kui liigun või bussiga sõidan, siis valutab iga jõnksu ajal. Samuti mul iiveldab pärast iga toidukorda ja öösel ärkasin selle peale üles, et rinnas surus. Ma ei saanud aru, kas olin vales asendis või mis, aga ma ei leidnud endale kohta. Ma saan aru, et pillidel on kõrvaltoimed, aga siiski sellised ebatavalised valud ja pidev iiveldustunne teevad mind murelikuks. Arst, kelle juures ma käisin, on praegu puhkusel kuu aega. Andke mulle teada, kas peaksin mõne teise arsti juurde minema ja pille vahetama ja kas muretsemiseks üldse on põhjust.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! YAZ on väga usaldusväärne antibeebipill,aga ravi alustamisel kahel esimesel kuul võivad esineda vahevereeritused.Teie kaebused tunduvad olevat küll tõsisemat laadi.Mina soovitan Teil minna valvegünekoloogi vastuvõtule ja ultraheliga kontrollida emaka suurust ja emaka limaskesta paksust.Kui kõik on korras,siis jätkake samade pillidega.Edu soovides,Maie Väli