Fibroadenoomid 03.06.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul on diagnoositud rinnas fibroadenoom. Moodustis tekkis imetamise ajal, praegu lõeptan imetamist, olen 29-aastane, laps on esimene. Diagnoos on kinnitatud biopsiaga, peale mida on kasvaja valulik olnud. Kuna rind on väike ja kasvaja üle 2 cm mõõtmetega, siis arvas mammoloog, et see tuleks eemaldada, eriti, kui soovin veel lapsi. Mulle tundub, et kasvaja suureneb üsna kiiresti, kuid see võib olal tingitud ka sellest, et rind jääb väiksemaks piima lõpepmise tõttu.
Tahaksin küsida esiteks, kuidas täpselt on fibroadenoomid seotud hormoonidega. Arst mainis, et neid võib mul hiljem uuesti tekkida, kas ma saaksin selle ärahoidmiseks midagi teha? Enne rasestumist oli mul väga valulik menses, nüüd on päevade ajal valu väga vähe, kuid väga valusaks on muutund ovulatsioon, terve nädal on kõhus valu ja pakitsus, varem tundsin kah selgelt, kuid asi piirdus siiski mõne päevaga. Kas see on seotud mingite hormonaalsete muutustega, kas peaksin laskma oma hormoonide tasakaalu uurida, kuhu peaksin selleks pöörduma?

Tänan Teid ette vastuse eest.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Fibrodenoom on rindade healoomulistest kasvajatest kõige levinum just noorte naiste saes.Fibroadenoom on valutu,aeglaselt kasvav,liikuv,elastne kühm,mille suurus menstruaaltsükli jooksul ei muutu.Üksiku fibroadenoomi ravi ongi kolde kirurgiline eemaldamine.
Arvan,et hormonaalseid uuringuid Te ei vaja.Edu soovides,Maie Väli