Hormoonasendusravi 21.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mu emal (48) otsustati eemaldada emakas ja munasarjad. Ei ole küll midagi pahaloomulist, kuid hulgaliselt müoome jms. Ta on pikka aega kannatanud pikaajaliste ja vererohkete menstruatsioonide all, mistõttu ka hemoglobiinitase on alanenud. Lisaks on mõningane kaaluprobleem (10-15 liigset kilo).

Ta sooviks teada:

1. Kaua operatsioonist taastumine aega võtab? Kas tervistumine on täielik või jäävad mingid piirangud?

2. Kas on võimalik leida hormoonravimeid, mis hoiaksid ära menopausi probleemid ning aitaks kaasa heatujulisele reipale ja naiselikule olekule ning ühtlasi toetaks kaalu alandamist?

Ette tänades,

Ileana

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Operatsioonist taastumine on igal inimesel väga individuaalne. Taastumine oleneb ka kehakaalust, kuna operatsioonihaav paraneb paremini normaalse kehakaaluga patsientidel. Seega oleks esimeseks soovituseks see, et teie ema prooviks operatsiooni eelselt juba kehakaalu langetada. Haiguslehel olevaks ajaks võiks planeerida umbes 2 nädalat. Füüsilist koormust ja raskuste tõstmist tuleks proovida minimaalne hoida kuni kaks kuud.

Kui võetakse ära emakas koos munasarjadega soovitaksin alustada hormoonasendusraviga. Sellises vanuses naisterahvale sobiks selline preparaat nagu Activelle. Seda peaks siiski ordineerima günekoloog.

Kui munasarjad jäetakse alles, siis ei pruugi hormoonasendusravi kohe veel alustada, kuna oma munasarjad selles vanuses veel talitlevad.

Head soovides,

Maie Väli