Histoloogiline vastus arstile arusaamatu 04.05.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure järgmine. Käisin endomeetriumi polüübi hüsteroskoopias. Laial alal polüüpjas moodustis diam 1,5 cm. Eemaldati tüki-kaupa. Polüüpi ümbritsev endomeetrium hüperplaasiat meenutav, osaliselt resetseeritud. Mõlemate tükid saadeti pat. hist. uuringutele. Kui ma oma arsti juurde läksin, et vastust teada saada, siis ei saanudki. Arst ütles, et tema sellest uuringu vastusest midagi targemaks ei saa, et seal pole mingit histoloogilist vastust, et tema sealt midagi rohkemat välja ei loe. Küsisin, et kas see tähendab, et me endiselt ei tea, mis seal täpselt oli (ja osaliselt on), ta vastas, et jah, ei tea. Küsisin, kas äkki võiks siis uut vastust paluda, ta ütles, et ei, seda nad ei tee. Pani mulle uue ultraheli, et vaadata, kas see, mis enne lõikust näha oli ja ära lõigati, et kas see ikka näha on?!? Minu loogika ütleb, et see ultraheli nüüd küll vastust ei anna. Tundub rohkem nagu linnukese kirja panemisena. Kuna polikliinik tasuline, siis ka mitte odav. Hind hinnaks, aga mida ma siis peaksin tegema, et teada saada, kas see kõik on ikka healoomuline või mitte. Arst nendib, et jah, me ei tea ja kõik, aga kas ka mina pean leppima ja iga päev elama teadmisega, et ma ei tea. Mida ma saaksin teha või kuhu pöörduda?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kahjuks pole Teil histoloogilist vastust ja seega pole võimalik seda ka kommenteerida.
Histoloogia ehk koeproov annab vastuse, millise koega on tegemist ja kas on tegemist hea-või pahaloomuliste muutusega. Pole võimalust, et histoloogiline uuring ei anna mingit vastust. Ilma vastuseta histoloogia saab olla juhul, kui puudub koematerjal. Kui arsti jaoks on vastus ebaselge, on võimalik laborist alati järele küsida ja vajadusel vaadatakse ka preparaat uuesti üle. Saan aru Teie murest, kuna olete teadmatuses. Histoloogilist vastust saate ise vaadata patsiendiportaalist. Võtke kaasa väljavõte operatsioonist ja histoloogiline vastus ning pöörduga konsultatsiooniks teise kliinikusse.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seemen