Valulik, ebaregulaarne menstruatsioon 07.04.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minul on olnud pidevalt väga valulik menstruatsioon, selline, et tavaliste valuvaigistitega selle vastu ei saa. Arcoxia võtab suurema osa valust ära, aga tihti sellest ei piisa ning veedan need päevad kodus voodis piineldes.
Arstid on olnud seisukohal, et see on minu eripära ja pärast sünnitust läheb see üle. Kogu aeg on mul olnud menstruatsioon regulaarne. Iga 35 päeva tagant ja 3-4 päeva. Muret tekitab see, et eelmise aasta kevadest ei ole see enam regulaarne ja jääb tihtipeale koguni ära. Suvekuudel, oli mul 4kuuline paus, kus mul ei olnud menstruatsiooni, kuid keha tundlikkus (rinnad ja alakõht) oli kogu aeg selline, et iga hetk peaks hakkama, kuid ei hakanud, lisaks selle ajaga võtsin ma juurde 7 kg. Tänu Duphastonie (10päeva kuurile) lõpuks hakkas, suure valuga, nagu tavaliselt. Kõik toimis normaalselt paar kuud, kuni detsembrini, siis oli jälle pikem paus ja uuesti hakkas menstruatsioon märtsis ja kestis ainult ühe päeva. Enne seda ja pärast seda pausi oli sarnaselt vahepeal alakõhus tugev valu just kui päevade ajal. Pöördusin selle murega arsti juurde, kes teatas, et mul on üks munasari normaalsest suurem ja sellest tingitudki see vahepeale valu. Ning ütles, et ebaregulaarne menstruatsioon on tingitud võimalusest, et mul on polütsüstilised munasarjad.
Vereanalüüsi tulemused on järgmised:

Kasvaja-antigeen CA 125 15.9 U/mL
Prolaktiin 453.64 mIU/L
Progesteroon 25.42 nmol/L
Testosteroon 1.8 nmol/L
Vaba androgeeni indeks 2.86

Arsti abiline ütles, et verenäitajad on korras ja mul pole midagi viga.
Internetist olen uurinud ja kahtlustanud, et ehk on mul endometrioos, kuna mu emal on ka see olnud ja tema kaebused olid sarnased. Kuid endometrioosiga ei esine ebaregulaarsust.

Mis Te arvate, mis mul olla võiks, kas mu verenäitajad on korras? Palun aidake ja soovitage, mida ma peaksin tegema. Ma ise tunnen, et ma ei ole terve ja tahaksin väga oma murele lahendust.

Lugupidamisega ja Teid ette tänades!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Hormoonide vastused on tõepoolest normis ja vastavad menstruatsioonitsükli II faasile.Samas ei ole kunagi ühekordne hormoonide kontroll diagnostikaks piisav.Teie kaebusi arvestades jääb ka minul kahtlus võimalikule endometrioosile.Aitaks Teid meeleldi edasiste uuringute tegemisel ja diagnoosi täpsustamisel.Selleks võite end registreerida vastuvõtult Tartu Ülikooli Kliinikumi registratuuris telefonil 7 319 100.Vastuvõtt toimub Puusepa tn 1a,kab 1161.Edu soovides,Maie Väli