Seljavalu seotud günekoloogilise haigusega? 11.03.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

juba pikemat aega piinab mind järjest süvenev seljavalu, millega perearst on mind neuroloogi vastuvõtule suunanud (kuna sain eelmisel talvel kukkudes ka tugevalt põrutada, seostas ta ilmselt mu hädasid selgrooprobleemidega). Valu vastu pidavat aitama vaid aeg, nii et seni olen saanud ravi valuvaigistite ja rahus oleku näol. Aga viimasel ajal olen hakanud kahtlema, seda enam, et tegelikult on ju diagnoos pandud välisel vaatlusel ja neuroloog on tõdenud, et nähtavat närvikahjustust ei ole.
Kahtlusi süvendas viimane äge hoog mõned kuud tagasi, kus üleöö hakkas mu selg senise aeg-ajalt tuimalt tuikamise ja survetunde asemel põrgulikku valu tegema (ma ei saanud isegi lamades rahu, sest surve korral näiteks küljel lamades oli valu kohutav) ja pidin pidevalt WC-s käima (see kestis paar päeva). Pärast seda käisin jälle neuroloogi juures, kes ütles, et diskiprobleemi korral sellist asja reeglina ei ole.
Ägedaid hooge ei ole mul enam peal käinud, kuid valu ei ole kuhugi kadunud. See pole terav, vaid pigem on see tunne selline, nagu mu alakeha ei suudaks enam ülakeha kanda ja suruks mind keskelt kokku. Puuriv ja suruv valu väga madalal alaseljas (mõnikord tunnen seda küljel rusikasuuruses kohas, mõnikord on mul tunne, nagu valutaks mu sabakont, eriti istudes), ma ei saa hästi istuda, selg väsib väga ruttu ja see surve muutub üha jõhkramaks. Sageli pean pärast pikemat päeva istudes või jalgel tükk aega lamama, et uuesti jõudu koguda. Mõnikord valu järsumate liigutuste korral esineb ka teravamate pistete näol, kui rõhun istudes rohkem ühele küljele, samuti on voodis lamades ebamugav külge keerata.
Et olen märganud, et seljahäda ägeneb enne menstruatsiooni (samutii pean käima tihti WC-s, sest valu on tuntavam ka siis, kui sool on täis), siis olen hakanud kahtlustama, kas tegu võib olla mingi günekoloogilise probleemiga. Menstruatsioon on mul kogu aeg olnud väga vererohke ja kestab üsna pikalt (esimesed kolm päeva "verisemad", teised kergemad), samuti olen siis esimesel päeval hädas väga piinava ja ägeda seljavaluga, mis ei lase normaalselt elada ja tegutseda, sageli on valu nii tugev, et ajab iiveldama, samuti kiirgub see sääreluudesse ja põhjustab talumatut piina. Abi olen saanud, võttes mitu ibuprofeni korraga. See väga äge valu on õnneks küllalt lühiajaline, kestab ca pool päeva või mõned tunnid. Valu on see-eest tõesti väga halvasti talutav, selline tunne, nagu rebitaks mul sees midagi. On tavaline, et teisel või kolmandal päeval on veres suuri klompe, arvatavasti limaskesta tükid. Samuti ei "õnnistata" mind sellega igal kuul, vaid keskmiselt üle ühe kuu, mõnikord ka paar kuud järjest või sagedamini kui muidu. Seni ei ole ma seda seostanud seljavaluga, mis vaevab mind muul ajal, sest päevade ajal on mul selg valutanud puberteedieast peale, kui muid probleeme veel ei olnudki.
Suur tänu Teile nõuande eest juba ette.
Enne menstruatsiooni olen keskmiselt nädala hädas ka väga suure vedelikupeetusega ja siinkohal ma ei liialda, lähen näost paiste, vajan paar numbrit suuremaid riideid, eriti paistes on mu jalad, vahel ei saa ma hästi põlvigi painutada, sest turse on nii suur. Sellega on ka selline kummaline asi, et üle ühe kuu on mul nii, et kord alaneb turse peaaegu hetkega pärast menstruatsiooni algust (sõna otseses mõttes nagu kogu vesi tuleks korraga seest välja) ja teine kuu jälle olen suhteliselt ühtlaselt pontsakas kogu aja.
Muud ma ei ole täheldanud, tsükkel on korrapärane ja ka mingit vahepealset veritsust või varasemast erinevaid nähtusi ei ole ma täheldanud.
Mis veel puudutab vaevarikkaid "päevi", siis tean, et see on mul pärilik, ka mu emal on see käinud väga piinavalt. Mulle ainult tundub, et viimasel ajal on see kõik veel süvenenud. Veel unustasin lisada, et enne "päevi" ka higistan rohkelt, lähen kergesti ärevile ja nutan vahel lihtsalt heast peast, olen emotsionaalselt nagu püssirohutünn. Samuti on probleeme näonahaga.
Sünnitanud ma ei ole, ei ole ka püsisuhtes ega kunagi tarvitanud mingeid rasestumisvastaseid vahendeid ega saanud günekoloogilist ravi.
Mind huvitaks kõige rohkem, kas peaksin muretsema, ega mul või olla mingit vähieelset seisundit? Samuti, kuna lisaks "päevadele" vaevab seljavalu mind nüüd ka muul ajal, on mulle see ägeda valu periood topelt kurnavaks muutunud ja sooviksin teada, kas seda igakuist seisundit oleks võimalik kuidagi kergendada, et mul ei oleks enam nii suuri turseid ja sellist valu seljas.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 33-aastane.
Teie pikka kirja lugedes võiks kahtlustada endometrioosi ja PMS ehk premenstruaalset sündroomi.
Te ei pea muretsema, teie kaebused ei viita vähieelsele seisundile.
Seisundit on võimalik kergendada. Võite broneerida aja vastuvõtule, kaasa kliinilise vere analüüs peale menstruatsiooni perearstilt. Ärge suitsetage ja ärge asjatult muretsege. Selgusetu ja ravile allumatu alakõhuvalu tõttu, mis kestab üle 6 kuu, tuleb teha plaaniline diagnostiline laparoskoopia (munasarjade, munajuhade, vaagnakelme, emaka, Douglase õõne, soolte kinnisti jm. endometrioosi tõestamiseks).
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt