Tupes torgib ja peale vahekorda hell 27.02.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 27-aastane naisterahvas. Minu mure on selline, et juba pikemat aega tupes torgib. Meenutab midagi sellist nagu oleks tupes heinakõrred ja üldse selline üldine kuiv tunne on. Eriliselt ebamugav on, kui keha on natuke ette kallutatud, näiteks kükidades. Enamasti on selline ühtlane torkiv tunne, aga vahel käivad ka sellised tugevamad torked läbi, mida võib juba valuks lugeda (harva siiski). Muid sümptomeid nagu suurenenud voolus või sügelus ei esine. Vahekorras muutub tupp kiiresti hellaks ja hõõrduv tunne on, mis kestab veel vahel kuni 7h peale vahekorda. On olnud kaks püsipartnerit, esimesega sai kasutatud antibeebipille ja teisega kondoomi, kuid alati on olnud ebameeldiv hell ja hõõrdunud tunne vahekorra ajal ja peale vahekorda. Teise partneriga mingi aeg küll ebamugav tunne kadus ja sain seksi nautida (3 kuud), siis tekkis probleem iseenesest tagasi. Sama hõõrdunud hell tunne on tekkinud ka peale günekoloogi läbivaatust ja ka, kui vibraatorit olen kasutada üritanud. Olen kasutanud nii Klotrimazol- kreemi kui ka Multi-Gyn Actigeli, et tupe floorat parandada. Multi-Gyn Actigel ei ole üldse aidanud kahjuks, Klotrimazol muutis vahekorra mugavamaks (ei hõõrunud nii palju ja muutunud hellaks). Samas parem oli vaid siis kui seda aktiivselt määrisin kaks korda päevas, aga kui kasutamise lõpetasin, tekkisid vaevused tagasi. Söön palju jogurtit, tampoone ei kasuta, hügieeniga peaks ka kõik korras olema. Mingeid ravimeid püsivalt ei kasuta. Sünnitanud ei ole. Minevikus on mul diagnoositud bakteriaalne vaginoos (ravi tupeküünlad) ja nõrk seen (vaevusi ei põhjustanud). Loodan, et oskate minu kirjelduse põhjal mulle nõu anda. Hetkel reisin välismaal ja enne maikuud Eestisse ei satu, et günekoloogi juurde minna. Aga kui koju jõuan, teen seda kindlasti.

Ette tänades,

M.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. teoie muret lugedes jääb mulje,et teil ikkagi tegemist tupe mikrofloora muutusega.Antud kaebused on tingitud kuivast tupest. Üks võimalus on mikrofloora muutus , kindlasti mängib osa ka enne vahekorda erutatavuse tase. Kui tuppe ei niisku piisavalt, siis tekibki ärritus vahekorra järgselt. Loomulikult peab võtma analüüsid infektsioonile(kui tulete Eestisse). Kui Muylti.Gyn ei aita, siis proovige muid vahendeid, nende valik on väga suur.(Floragyn gloobulid, Femigel jt) Oluline on ka suguelundite pesemine spets hügieenivahendiga(apteegi kosmeetika). Vahekorra alguses soovitaks kasutada libestavaid preparaate(Kamasutra või Gleitgel), mida saate osta apteegist. Ilmselt on teie limaskestad väga tundlikud ja seega ei soovitata igapäevaselt kanda päevasidemeid ja soovitaks kanda puuvillapesu. Dr kadastik