Tupeseen / tupepõletik 15.02.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Ma alustan oma probleemiga algusest. 2009. a oktoobris tegin aborti. Kõik möödus enam-vähem normaalselt. Kuna voolus oli tugev, kasutasin suurema vooluse korral sidemeid, edasi aga tampoone. Mõni päev hiljem hakkas valu alakõhus ja igaks juhuks pöördusin arsti juurde. Arst küsi siis, et kas kasutan tampoone, kui ütlesin, et jah, siis tehti suured silmad, et abordi ajal ei tohi tampoone mitte mingil juhul kasutada. Koju minnes olin nördinud, et kas ma pean siis selle ise õhust võtma. Keegi mulle seda ju ei öelnud. Pärast oli kõik normaalne. Mens regulaarne, valusid ei olnud ega midagi muud. Ainus vahe oli selles, et enne aborti tundsin enne menssi alakõhus suurt valu, mis oli minu jaoks normaale (sellest ajast saati, kui üldse menss hakkas ), peale aborti ei tunne ma enam suurt midagi, ainult väikest kerget valu.

Mõne aja pärast u pool a tagasi märkasin, et menese ajal eritub pruuni lima. Pöördusin sellega arsti poole, võeti siis analüüs. 2 kuud hiljem helistati tagasi, et on ravi vaja. Kuna arst, kelle juurde läksin, oli venelane, sain ma ainult niipalju aru, et sain retsepti ja et peane sellega apteeki minema. Mis mul on, kust ma selle sain, mis ravi ma saan, sellest ei teadnud ma midagi. Arst ütles mulle ka selle haiguse nime, aga see oli ladina keeles ja vene aktsendiga, hea, et ma naerma ei hakanud. Igal juhul ei saanud ma mitte midagi aru. Kusjuures arst oli tige, et eelmine arst talle minu kaarti ei saatnud. Läksin apteeki ja sain küünlad. Tarbisin need ära, aga märkasin, et mensi ajal eritub ikka lima. Pöördusin uuesti arsti poole. Juba tel teel suhtuti minusse halvasti, et alles Te käisite, mis Te niipalju käite. Sain nr kuu ja pärast. Arsti juures rääkisin oma kaebusest, et eritub pruuni lima. Öeldi, et see võib olla tavaline, et see võib olla eelmise mense veri, et kõik on korras, aga võtsid igaks juhuks analüüsid, ja lubasid helistada, et kui midagi on. Helistasid, et muutused püsivad ja on vaja ravi. Selle arsti aja pidin ma vahepeal ära muutma, kuna menss hakkas üks päev enne arsti ijuurde minemist ja seega oli kahe käigu vahel 2 kuud.

Peale seda siis ootasin veel kuu, et minna arsti juurde. Siis sattusin ma küllaltki hea arsti juurde. See oli nüüd u 2 nädalat tagasi.Tema esimene küsimus oli, et miks eelmine arst ravi ei määranud. Eelmine arsti oli see, kes ütles, et kõik on korras. Lõpuks aga sain teada, et mul on ilmselt tupepäletik / tupeseen ja sain uusti küünlad ( 3 küünalt ). Lisaks sellele ostsin käsimüügist ka Ecocillin küünlaid. Muid asju ma ei kaeba, aeg-ajalt eritus midagi, aga minu jaoks oli see normaalne juba, sest ma olin selle probleemiga tegelenud. Arst ütles nüüd viimati, et voolus on tugev. Mina ei saanud aru, mis voolus, välja ei tule ju suurt midagi. Valusid mul ei ole, sügelust ei ole. Seks on ainult natukene valuline. Lugedes neid jutte siin, siis usun, et see võib sellest olla.

Kuna ma ise ei tea nendest suguhaigustest jms suurt midagi, siis nüüd teeb mulle muret see, et menss ei ole hakanud. Ütleme nädal on üle. Siiani on alati kõik regulaarne olnud. Küünalde tõttu eritub tavalisest rohkem valget vedelikku, eriti ööseti. Viimasel ööl pidin lina vahetama ja käisin mitu korda wc-s, lootes, et ehk on menss hakkanud. Kuna ajad arsti juurde on pikad, panin ma jälle aja kinni. Ma olen juba tõesti hirmul, ma ei tea mida mõelda. Äkki on midagi väga tõsist ja ma ei ole enam suuteline rasestuma :( Mulle tundub, et arstid, kelle juurde ma pöörun, ei tea ise ka suurt midagi. Ahh jaa ja nüüd tunnen ma alakõhus kolmandat päeva järjest kerget valu. Umbes sellist, mida tunnen siis, kui menss on kohe-kohe hakkamas, aga ei midagi. Ehk oskate Teie sellele loole endapoolse kommentaari anda.

(partner on sama )

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kuna konkreetseid analüüsi vastuseid pole teada, on raske varem arstide poolt tehtud teste ja ravi kommenteerida. Pole ka selgust, milliseid analüüse on võetud. Kuna korduvalt on siiski leitud tupepõletik, eeldan, et tehti ka kõik suguhaiguste testid. Kui diagnoositakse sugulisel teel leviv haigus (STD), määratakse antibiootikumidega ravi alati ka partnerile. Seega arvan, et STD testid tehti ja need olid korras. Kõige sagedasemaks ebameeldiva vooluse põhjuseks on tupeseen ja bakteriaalne vaginoos. Tupe keskkonna häire ja sellega seotud ebameeldiv voolus on tihti seotud tampoonide kasutamisega. Kuna probleem on kordunud, soovitan profülaktilisel eesmärgil kasutada Ecocillini tupekuule 1 kord nädalas. See aitab taastada normaalset tupe keskkonda ja vältida nii tupeseene kui vaginoosi kordumist. Samuti soovitan võimalikult harva kasutada tampoone. Menstruatsiooni hilinemise põhjuseks võib olla kas rasedus (soovitan teha rasedustesti!) või on tegemist tsüklihäirega.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen