Pillid ja polütsüstilised munasarjad 10.02.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 26a naine, rasedusi ei ole olnud. Viimasel günekoloogilisel läbivaatlusel avastati mul polütsüstilised munasarjad, üks oli ka veidi suurenenud. Arst mainis seda ja ütles, et seda esineb päris paljudel naistel ja ainus mure, mis sellega kaasneb, võib olla ebaregulaarne tsükkel pärast pillidega lõpetamist (võtan pille juba pea 10 aastat, vahepeal on olnud mõni lühem paus). Kodus hakkasin aga internetist lisainfot otsima selle kohta ja sain teada, et polütsüstilised munasarjad võivad viidata ka vastavale sündroomile, mille korral on ka muid probleeme. Pillide võtmise ajal ei ole ma küll märganud liigset karvakasvu, ülekaalu vm mis võiks olla sellele sündroomile iseloomulik, aga samas kui PCOSi raviks kasutatakse pille, siis need ju “maskeerivad” võimalikke sümptomeid. Enne pillide võtmist olin küll hädas rasuse peanahaga ja ka näonahk ei olnud nii sile kui nüüd. Lisaks lugesin, et PCOSi pillidega ravides peaks ka tsüstid kaduma, aga minul on need tekkinud pillide pikaaegse kasutamise ajal (aastaid tagasi kui jätsin korraks pillide võtmise ära, tekkis munasarja tsüst, mille raviks arst kirjutas pillid uuesti ja nii hakkasingi jälle võtma). Kas poleks mitte õige teha lisaks ka hormoonide analüüsid, et diagnoos täpsustuks? Sooviksin esimest last enne 30ndatesse jõudmist ja seega tahaksin teada, kui suur on tõenäosus, et mul võivad rasestumisega probleemid tekkida. Kas parem oleks pillide võtmine kohe lõpetada?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Minu arvamus on,et peaksite pillid praegu ära jätma ja siis puhtal foonil kontrollima hormoonide sisaldust vereseerumis.Võimaluse korral määrata ka veresuhkru ja insuliini sisaldus.Pillide lõpetamisel on küllalt tõenäoline,et m.tsükkel kohe ei taastu ( võib isegi pool aastat pausi olla).See ei ole aga mingi põhjus paanikaks.Aktsepteerin Teie soovi,esimene laps enne 30 eluaastat sünnitada ja minule tundub Teie kirjelduse järgi,et Teil on polütsüstilised ovaariumid,mitte PCOS.
Edu soovides,Maie Väli