Kummaline veritsemine 06.12.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul on suur mure. Olen 24a noor naine. Võtsin aasta aega Yasminelle beebipille ning juulis lõpetasin nende võtmise. Menstruatsioon algas augusti lõpus, tsükkel oli 30 päeva pikk. Järgnev 29 ja siis juba 37. Pärast pillide lõpetamist tundsin iga tsükli keskel kergeid kõhuvalusid. Nagu oleks päevade valud, aga palju kergemad. Ning selle viimase pika tsükli ajal tuli ka rohkesti imala lõhnaga voolust. Pidin kasutama lausa pesukaitset, sest vahepeal olid püksid täiesti niisked. Käisin ka naistearsti juures, aga tema vaatas peale ja ütles, et täiesti normaalne voolus tundub olevat.
Enne pille olid mul ka ebaregulaarselt päevad ning ca 5-6 päeva, aga alguses rohkem ning lõpus viimane päev väga vähe verd. Pillide ajal oli tsükkel täpselt paigas ja veritsemine kestis ka 4 päeva. Pärast pille need 2 esimest korda oli mens 4 päeva. Nüüd on aga midagi imelikku.
Esmalt see 37 päeva, liiga pikk aeg. Teiseks algasid need enne päeva iseloomulikud kõhuvalud juba palju varem, kui tavaliselt (tavaliselt hakkab paar päeva enne kõht valutama, seekord valutas juba nädal aega, kord vähem, kord rohkem). Kolmandaks algasid päevad väga veidralt. Eelmisel teisipäeval oli pükste peal punane pisike laik. Mõtlesin, et hakkasid peale, aga ei hakanud. Järgmisel päeval pool päeva wc-s käies pühkides tuli ka ainult siis verd, aga siis teisel poolel hakkas juba tulema pidevalt, nagu ikka päevade ajalt. Seda pole mul kunagi varem olnud.
Nüüd 4 päeva oli rohkem veritsemist, eile oli juba väga vähe ning õhtul enam ei olnudki. Täna enam pesukaitset ei pannud. Ning nüüd õhtul wc-s käies ja pühkides tuli taas päris palju verd.
Milles võib olla asi? Kas mingisugune pillide lõpetamise kõrvalmõju ja alles nüüd? Juulis ju lõpetasin võtmise ja enne seda polnud selliseid jamasid.
Kardan ise ka kõige hullemat. Emapoolsel suguvõsal on mitmeid rinna- ja emakakaelavähi juhtumeid. Tean, et emakakaelavähk levib suguliselt ning mul on ainult üks kindel partner (olen tal esimene ja tean kindlalt öelda, et ta pole ka teistega salaja olnud).
Ilmselt tuli väga hüsteeriline tekst, aga olen üsna hirmul, kuna praegu käib mu emal võitlus rinnavähiga ning olen seetõttu üsna paranoiliseks muutunud.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
pillid pärsivad munasarjades suguhormoonide tootmist, ovulatsioone ei toimu ja emaka limaskestas ei toimu tsüklilisi muutusi. Tänu sellele on pillivabal nädalal toimuv veritsus vähese vereeritusega ja tsükli keskel ja enne veritsust (pilli-menstruatsiooni) valusi ei teki. Kui pillide võtmine lõpetada, taastuvad ovulatoorsed tüklid. Tsükli keskel, ovulatsiooni ajal, on siis sageli tunda valu alakõhus. Samuti on ovulatoorse tsükliga seotud ka valu menstruatsiooni ajal. Ka tupe keskkond ja sellega seoses voolus muutub pillidega lõpetamise järgselt. Voolus on ovulatsiooni ajal limane ja rohkem voolust tekib enne menstruatsiooni algust. Kui enne pillide võtmist oli tsükkel ebaregulaarne, kordub see ka peale pillide võtmise lõpetamist. Seega kokkuvõttes on kirjeldatud muutused sinu menstruatsioonitsüklis seotud ovulatoorsete tsüklite taastumisega. Viimase tsükli ajal olnud ebameeldiva lõhnaga voolus viitab tupe keskkonna häirele, mis tekib sageli just tampoonide kasutamise tõttu peale menstruatsiooni. Kui selline voolus peaks korduma, saab kiiret abi tupe mikrofloorat reguleerivatest tupekuulidest (Gynolact, Gynocaps jt.), mida saab apteegi käsimüügist.
Muretsed emakakaela vähi pärast. Parim, mis sa saad enda tervise jaoks teha, on vaktsineerida end HPV vastu. Seda saab teha nii perearsti kui naistearsti juures. Emakakaelavähi ennetuses on vaktsiini kõrval sama tähtis ka regulaarne naistearsti külastamine.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen