Kuidas vältida probleemi kordumist? 30.11.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 22aastane naisterahvas, kes käib üldiselt paar korda aastas naistearsti juures, kuid nüüd olen kolinud välismaale ja siin on raske aega saada ning sooviks teada, kuidas ennetada ja ravida käsimüügi rohtudega suguelundite probleeme.

Tegemist on nimelt sellega, et 20aastasena tuvastati mul paar HPVtüüpi (üks tugev, teine nõrk, numbreid ei mäleta) emakakaelavähi tunnuseid, naistearst saatis opile, kuid kirurg otsustas selle ära jätta, kuna olen väga noor ja pole sünnitanud. Jätsime siis opi ära ning püüdsin toituda eriti tervislikult, samuti tegin emakakaelavähivastase vaktsiini ning pool aastat hiljem ütles naistearst, et mul ei esine enam neid tüüpe. Iga kord, kui ma olen käinud naistearsti juures, on mulle kirjutatud välja küünlaid ja kui on partner, siis antud retsept mõlemale, kus on 2 annust. Nime ei mäleta.

Varem olin koos partneriga, kellel ei esinenud mingeid probleeme, kuid minul esineb tihti valgevooluse perioode, sügelema ei aja ja halb lõhn pole väga tugev. Nüüdseks olen olnud koos uue partneriga 4 kuud, kuid Tal esinevad kaebused. Kui ma tunnen, et mul on midagi valesti, siis tavaliselt kasutame kondoomi.

Tal tekib peale vahekorda peenise peale punetus ning sügelus ja valget värvi eritis. Arvab olevat seene. Kas selles saab kindel olla? Ta pole nõus minema meestearsti juurde enne, kui on katsetanud kõiki käsimüügiravimeid, hetkel proovib Canesten 1%.

Tal on esinenud seda probleemi nüüd kaks korda ja peale Tal esinenud esimest haiguse korda, kui me olime vahekorras, oli mul valus ning siis tekkis tal probleem teistkordselt. Naistearstile on mul aeg alles kuu aja pärast Eestis.

Söön antibeebipille Yaz, kuna teistega tekivad tihedalt vistrikud ja karvkasv on kiirem. Samuti tarvitan antidepressanti Paroxetin 40 mg päevas ja vahel Alprazolami 0,5mg, kui on paanikahoog- kas neil või olla mingit seost mu immuunsussüsteemi halvendamisel? Üldiselt olen tihti depressiivne ja usun, et ka see on üks põhjusteks, miks mul esineb suguelu probleeme tihti. Söön Herbalife tooteid, kus on kokteil, et saada kõik päevaks vajalikud vitamiinid ja mineraalid ja valk, lootes, et see tugevdab immuunsussüsteemi, kuid haigestun siiski kergesti. Võib olla peaksin ka mainima, et olen alakaaluline.

Mida saaksin käsimüügist apteegist seni kuu aja jooksul endale soetada, et probleemi kasvõi vähegi ennetada? Seksuaalelu hetkel väldime, kuid probleemid on jäävad.

Kas see minu partneri probleem on kindlasti saadud minu käest? Tal olevat mõni aasta tagasi esinenud klamüüdia. Rohkem suguhaigusi Tema sõnul ei ole Tal olnud.

Ette tänades,
M.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud M.!
Kuna olete 22-aastane, siis on teil õigus, tuleb õppida toimetuleku strateegiaid.
Kuna tarvitate kolme ravimit ja olete alakaaluline, siis on ka kõrvaltoimed sagedamini avalduvad.
Soovitused:
-tõstke kehakaal normi,
-ärge suitsetage,
-depressiooni episoodide raviks kasutage lisaks tablettravile ka psühhoteraapiat,
-kasulik oleks külastada seksuaalterapeuti psühholoogiliste probleemidega toimetulekuks,
-kasutage koos partneriga intiimpesuks apteegi intiimpesuvahendeid enne ja peale vahekorda, määrige enne ja peale vahekorda Klotrimasool kreemi,
-tarvitage toiduks biojogurteid ja happepiimatooteid,
-rääkige omavahel probleemidest ja püüdke neid koos lahendada,
Olete tubli, et olete vaktsineeritud. Lääneriikides võivad vaktsineeritud patsiendid teha PAP teste iga 5 aasta järgi, meil olen soovitanud 2,5 a. järgi.
Nüüd on ka Eestis mitmed ravimid vooluse parandamiseks käsimüügis: tupekuulikesed Ecocillin, Gyno-Lact, jt. Kreemidest Actigel, Liquigel, Klotrimasool kreem.
Käsimüügivahendite osas konsulteerib apteeker.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

bakteriaalne vaginoos

Mure selline, et bakteriaalne vaginoos on hetkeks kadunud Metronidazoli ravi peale kuid üsna ruttu jälle tagasi, kas lahendus ongi see, et teen iga kuu ühe Metronidazoli kuuri või on ka muid lahendusi?

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere! Soovitan probleemi kordumisel ravida ka partnerit ( Metronidazoliga ravikuur). Samuti tuleks vaginoosi soodustavaid faktoreid vältida (näit. mitte kasutada tampoone ).
dr. Seemen

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi