Tuikav valu alakõhus 27.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minu mure seisneb selles, et juba pikemat aega tunnen alakõhus tuikavat valu, mis vahepeal lööb hetkeks ka terava valuna munasarjade piirkonda. Pöördusin oma murega naistearsti juurde, tema tegi ultraheli ja ütles, et see on mingi muu tervisemure, et munasarjadest see valu ei tule. Ise ju tunnen seda valu sellest piirkonnast. Lisaks sellele vaevab mind viimasel ajal ka rindade valulikkus, väsimus ja määrimine. Kas minu kahtlused võivad osutuda õigeks? Aga millest siis see valu? Rasestumisvastaseid tablette olen kasutanud 2 aastat.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kahjuks sain teie küsimuse alles täna, kuna olen olnud Eestist eemal 2 nädalat. Vabandused. Üldiselt on alakõhuvalu selline sageli naistel esinev probleem, mille puhul on vajalik teha erinevaid uuringuid ja analüüse, et põhjust välja selgitada. On ka selline võimalus, et kõik uuringud ja analüüsid on korras ja põhjus jääbki ebaselgeks. Kõhuvalu põhjusi on erinevaid, alati pole valu seotud günekoloogilise probleemiga. Üks sagedasemaid alakõhuvalu günekoloogilistest põhjustest on põletik suguteedes. Valu võib olla seotud ka soolte probleemiga (kõige sagedamini annab valu gaaside kogunemine sooles ja ka kõhukinnisus). Valu võib olla ka neuroloogiline valu ("närvivalu"), näiteks seotud hoopiski alaselja probleemiga. Ultraheli uuringul saab hinnata emaka ja munasarjade struktuuri ja leida näiteks sageli valu põhjusena esinevaid tsüste munasarjas, kuid ultraheli uuringul pole võimalik diagnoosida põletikku, selleks tuleb teha analüüsid emakakaelast.
Loodan, et probleem leiab lahenduse. Kui naistearsti poolt tehtud analüüsid on korras, pöörduge perearsti poole.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen
t