Soovin rasestuda 25.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen võtnud Yarinat mitu aastat ja nüüd soov rasestuda (võtsin neid ravi pärast, sest on ebaregulaarsed päevad ja uuringute tulemusel ka polütsüstiline sündroom),arst kirjutas välja Duphastoni preparaadi, mida kasutada 4 kuud. Aga probleem on selles, et lõpetasin Yarina võtmise augustis ja nüüd on väga imelik olla (kuumalained, pidev punastamine, pea käib ringi, süda paha). Kaal tõuseb, kuigi hakkasin arsti soovitusel trenni tegema. Olen teinud 2 rasedustesti ja need negatiivsed. Olen väikeses ülekaalus ja kaalulangetus pidi aitama paremini rasestuda. Uurisin inernetist ovulatsioonitestide kohta, kas peaks ka neid tarvitama ja mismoodi neid tarvitatakse ning kuidas saan kindlaks teha, millal ovulatsioon toimub??? Kas ovulatsiooni võib mõjutada ka see, et töötan kolmes vahetuses (hommikul, õhtul, öösel)?
Oodates vastust ja ette tänades, J.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
peale pillide võtmise lõpetamist taastub ovulatoorne tsükkel tavaliselt kiiresti, s.t. mõne kuuga. Polütsütiliste munasarjade puhul on tsüklid sageli anovulatoorsed ,s.t ovulatsiooni ei toimu. Soovitan teha 3-4 kuu jooksul ovulatsiooni teste. Teste peaks tegema eeldatava ovulatsiooni ajal. Esimese testi päeva saab välja arvutada, kui tsükli pikkusest lahutada 17 . Ovulatsioon toimub 2 nädalat enne järgmise menstruatsiooni algust, 28-päevase tsükli korral on eeldatav ovulatsioon seega 14. tsükli päeval ja testide tegemist peaks alustama 11. tsükli päevast. Teste saab osta ilma retseptita apteegist ja nendega saab kaasa põhjaliku kasutusjuhendi. Nende kasutamine on sama lihtne nagu rasedustesti tegemine. Positiivse ovulatsiooni testi korral on suurim tõenäosus rasestuda sellel ja järgneval päeval. Kui testid osutuvad negatiivseteks, soovitan edaspidi ovulatsiooni esilekutsumist klomifeeniga (Serophen). Enesetunde muutused võivad olla seotud Duphastoni raviga, ehkki üldiselt annab see preparaat üliharva kõrvaltoimeid. Kolmes vahetuses töötamine ei mõjuta otseselt ovulatsiooni toimumist, kuid krooniline stress võib olla tsüklihäirete põhjuseks. Füüsiline koormus (treeningud), tervislik toitumine ja positiivne mõtlemine-need kõik tähtsad!
Parimate soovidega,
Katrin Seemen