Tupe ärritus ja allergia 19.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

nädal tagasi algasid järgmised kaebused: tupe sügelemine, tükiline voolus, paar haavandit häbememokkade vahel. Kas tegemist võib olla tupeseenega? Sügelemist ja ebameeldivat voolust on ka varem olnud, kuid mitte nii intensiivselt ja kaua. Olen käinud sellega ka arsti juures, siis on see läinud üle klotrimasool kreemi tarvitamisel ja menstruatsiooni algusega. Praegu aga lõppesid päevad ja kaebused ei ole kadunud. Eriti ärevaks teevad piklikud haavandid. Eilsest kasutan gynocaps tupekapsleid ja jätkan klotrimasool kreemiga. Muidu pesen end Vagisan pesugeeliga, toitun tervislikult ja ei kanna pigistavat pesu. Partneril kaebusi ei ole. Kas minu probleemid võivad kanduda ka talle üle? Kas peaksin hoiduma vahekorrast ning kas see võib minu kaebusi süvendada?

Lisaks sellele tekkis umbes samal ajal nende kaebustega ka allergia, eelkõige ülakehal ning näonahk läks vinniliseks. Allergia on läinud üle, kasutasin Claritine tablette. Üldiselt allergiline ei ole. Kas see võib olla rasestumisvastaste tablettide kasutamisest? Gesytil tablette olen võtnud neli kuud. Kas peaksin proovima mõnda teist preparaati? Olen ka kuulnud, et rasestumisvastased tabletid võivad olla tupeseent soodustavaks faktoriks.
Arsti juurde sain aja kuu aja pärast, kuid tahaksin oma probleemile juba varem reageerida.
Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kirjelduse järgi on Teil ikka tüüpiline kandidoosist tingitud vulvovaginiit.Tüüpiline kliiniline leid on teraline limaskestadele kleepunud valgevoolus,millele kaasnevad sageli valulikud ,väikesed ja lineaarsed limaskesta fissuurid ning mõnikord isegi leemendavad haavandid kui on tegemist tugeva põletikuga.Lokaalset ravi Te juba saate,klotrimasoolkreemi võiks kasutada ka partner.Meestel tavaliselt subjektiivseid vaevusi ei ole,aga eesnaha taha jääv kandidootiline eritus suguühte järgselt võib Teid uuesti nakatuda.Ka oleks soovitav Teil teha süsteemne (suukaudne) seenevastane ravi.Seda ravimit võib välja kirjutada ka perearst.Mina soovitaksin Diflucani kapslit 150 mg üks kord nädalas.Edu soovides,Maie Väli