Üleminekuiga, müoom, HAR 01.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 50. Sel aastal on menstruatsioone vahele jäänud. Varem tarvitasin Nuvaringi, kõik oli korras, arst soovitas vahetada, kuna päevad tulid siis, kui rõngas veel sees. Üks soovitus oli panna Mirena selle asemel. Proovinud olen tri-regoli, duphastoni, novofemi, aga siis loobusin, kuna kõhuvalud tekkisid. Ja tri-regoli ja novofemiga muutusin mitte rahulikuks vaid vastupidi - sõnavõtjaks:) Kuumahooge ei esine.
Kuna nüüd 3 kuud pole päevi olnud, läksin uurima, et kas nüüd on siis kõik nendega või mingi muu probleem. Ultraheli näitas, et limaskest õhuke ja folliikuleid vähe (kas see võib olla sellest, et võtsin-ei võta hormoone? Veebruaris oli limaskest lihtsalt ebaühtlane, paar tbl-i duphastoni aitas päevade tekkeks) ja ...müoomisõlm emakas 1,5cm mõõduga. Sain teada, et seda ei saa lihtsalt ära lõigata, et siis tuleb emakas ka võtta, aga et ta võib ise kaduda hiljem vanusega.
Küsimus, mida ei osanud esitada - lugesin, et kasvama hakata võib müoom just östrogeeni toimel. Kas see tähendab minu jaoks, et HAR, kui tekivad vaevused, on välistatud minu puhul? Või peaks just juba praegu mingit ravi tegema, et müoomi kontrolli all hoida? On see võimalik üldse?
Ja milline HAR variant võiks mulle sobida, kui sissevõtmisega probleeme (kõhuvalu ja sõnakuse tekkimine)? Ühesõnaga - mis oleks hea mõte antud olukorras?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kuna olete 50, siis te ei vaja enam ammugi midagi hormonaalset hoidumiseks soovimatust rasedusest. Nüüd on see aeg läbi.
Mina ei ole üle 46-aastaseid rasedaid näinud kogu töötamise ajal. Viimase 8 aasta jooksul oli vaid kolm 45-aastast rasestunud. Enne üleminekuiga piisab lokaalsetest vahenditest.
Üleminekuea kohta saate juurde lugeda www.menopaus.info.
Viimane menstruatsioon elus on siis olnud, kui 1 aasta jooksul ei järgne uut.
Väikesed müoomisõlmed on üsna tavapärane günekoloogilise ultraheli juhuleid ja need ei põhjusta enam mingeid lisariske.
Alates 50 on mammograafia sõeluuringud iga kahe aasta pärast, siis paaritutel või paaris aastatel. Koos mammograafia sõeluuringu vastusega pöörduge naistearstile iga 2 aasta järel.
http://www.haigekassa.ee/ennetus.
Hea mõte antud olukorras on oodata ära mammograafia sõeluuringu ja PAP sõeluuringu kutsed, mis on 50, koos vastustega pöörduda naistearstile. Nii iga 2 aasta järel.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt