munajuha kasvaja 25.06.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Käisin eelmisel nädalal günekoloogilisel ultrahelil kontrollimas spiraali asendit (paigaldati 13.aprill ja arst soovitas peale I või II menstr üle vaadata). Avastati: spiraal risti ja emaka ja vasema ovaariumi vahel on mitmeosaline vedelikku sisaldav moodustis 5,1X4,9X2,4 cm - sarnaneb sactosalpinx` ile. Lühidalt: 2006.a. alguses on teostaud emakakaela konisatsioon (oli haavand ja onkotsütoloogilises proovis mingid ACSus rakud sees, seep eemaldati see osa). Peale seda olen käinud 2 korda aastas kontrollis, proovid korras. Käesoleva aasta jaanuaris oli mingi väike muutus - põletiku nähud, kui tegin kordusproovi kuu aja möödudes (vahepeal tarvitanud günolact kuulikesi), oli korras. Olles tarvitanud 10a Meciloni, soovitas arst , et tuleb lõpetada ja paigaldas spiraali (Nova T). Nüüd siis selline leid, mis mind murelikuks teeb. Ultraheli pole vahepeal teostatud, viimane eeldatavalt 2005.a. siis olid polütsüstilised munasarjad. Kirjeldan veel lisaks eelnevale, oma praegust leidu:emaka asend retroversioonis 5,5X4,4X6,0, endomeetrium 0,4 cm, parem ovaarium 3,1x1,9 ja vasem ovaarium 3,4x3,0, ovaariumite struktuur normaalne.
Arst võttis proovid klamüüdiale ja veel mingi gün proovi, lisaks vere proov. Lähen veel perearstile ja palun võtta Cia 125 markeri, mille ise palusin, käisin tasulises kliinikus Tartus. Minu mureks on 2 põhjust: 1. seoses spiraali asetusega-arst keeras spiraali õiget pidi- kas jääbki nüüd nii, kuidas seda ise teada saan, ega vist ei saagi? Aastaid tagasi pidas mul spiraal vastu 1a , siis viskas mitu korda välja. ja 2. mis vedeliku moodustisega võib tegemist olla, minu arsti plaan selline: vastavalt analüüside vastustele (29.06 proovide vastused, helistan), kui vaja kirjutab põletiku retsepti ja kui ei ole vaja, siis uuesti ultraheli 6 kuu möödudes ning kui leid sama, laparoskoopia. Veel -alailma annab mul tunda alaselg ja mingi määral ka kõhust, selg hakkab külmetama väga kergesti ja kui sooja saab, läheb üle, olen ikka pidanud seda mingiks põieneeruhädaks, tarvitanud ka vastavaid teesid, tavaline pissiproov on olnud korras. Lugesin ka palju Teie poolt vastatud vastuseid, aga sarnast suurt ei leidunud, sellest siis ka minu pöördumine otsese küsimuse ja murega, nagu inimene ikka, muutun murelikuks. Mis moodustis võib olla selline Teie arvates?( vahepeal tundub nagu pressiks põiele ka).
Olen 41-aastane, 1 laps (19-aastane), 2 aborti elu jooksul, tarvitanud 10a Merciloni, lõpetatud aprill-2010.

Lugedes eelmist Teie poolt koostatud vastust, eeldan, et olete puhkusel hetkel, ei tahaks küll tülitada, kuid hinge jäi kripeldama see mure.
(mõistan, kui vastus tuleb hiljem, hindan väga kõrgelt Teie poolt koostatud vastuseid ja, et leiate aega süveneda inimeste muredesse).

Lugupidamisega
K. A.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud K.A.!
Loen teie kirjast, et 13.04.10 on paigaldatud spiraal Nova T. Kuna olete sünnitanud naine, oleks olnud kaasaegsem ja arukam nõustada teid munajuhade sterilisatsiooni osas, arvestades eelnevat anamneesi, vanust.
Vastan küsimuste esitamise järjekorras:
1. Spiraali "ei saa keerata õiget pidi". Spiraal paikneb ju emaka õõne sees.
Ise saate tupest vaid kontrollida spiraali nn. niitide olemasolu ja pikkust; kirjutate, et ennemgi on spiraalidega olnud probleeme, seetõttu jääb arusaamatuks, miks nüüd peale järjekordset konisatsiooni ikkagi nõustusite vaskspiraaliga.
2. Põletiku ravi tuleks kaaluda, et mitte asjatult "ravida". Igat väikevaagna vedelikku, mis ei ole täpsustatud laparoskoopial, ei saa „ravida“. Enne laparoskoopiat tuleks spiraal väljutada ja teostada samal ajal ka munajuhade sterilisatsioon. Saakiste 2 operatsiooni 1 hinnaga ja 1 narkoosiga.
3. Kindlasti ei ole tegemist munasarjavähiga, seda kinnitab ka Ca 125 munasarja onkomarkeri proov, kui see ei ole tuhandetes.
4. Seljahädad on enamasti seotud ülekaalu, vähese kehakultuuri ja vähese liikumisega, valede tööasenditega jm-ga.
Selle vastu aitab aktiivne elustiil: ujumine, vesivõimlemine, võimlemine, jooga jm. tervisetreeningud spetsialistide juhendamisel, ravivõimlemine.
Ka õigete töövõtete kasutamine. Sünnitanud naine ei tohiks tõsta ja teisaldada raskusi üle 5,0 (!) kg.

Tänan teid minu töö tunnustamise eest, teen seda tõesti meeleldi. Ka puhkuse ajal on vastamine aktiivne meditsiiniline mõtlemine.
Parim soovitus on, nagu ikka, koos gün. analüüside vastustega 2009-2010 broneerida aeg reaalsele vastuvõtule. Ootan teid. Vabad ajad on augusti algusesse.
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel puhkuselt, Maarjamäelt