Polütsüstilised munasarjad ja rasestumine 22.05.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, lp. dr. Väli
Olen peagi 27- aastaseks saav naisterahvas. Oleme üritanud mehega last saada juba pisut üle aasta. Kunagi nooruses (ca 10 aastat, mitte oma praeguse abikaasaga) tagasi jäin rasedaks, kuid see katkes varakult. Kuna tegu oli soovimatu rasedusega, siis ega selle katkemise põhjust polnudki vaja uurida. Olen praktiliselt kõik need vahepealsed aastad kasutanud pille, viimased 5 aastat Nuvaringi. Nuvaringi kasutama hakkamisel hakkas lisanduma ka jõudsalt kaalu. Lõpuks, kui otsustasime titaootele jääda, olin Nuvaringi ajal kasvatanud kaalu 55-lt 77-le! (olen 177 cm pikk). Nüüd olen poole aastaga saavutanud mõõduka kaalujälgimise ja spordiga 67 kg kaalu. Kui nüüd olime abikaasaga juba 6 kuud proovinud tulutult rasestuda, siis võtsin lõpuks ka jalge alla tee günekoloogi juurde. Tehti põletikutekitajate kompleksanalüüs, millest kahjuks olid ureaplasma parvum, ureaplasma urelaticum ja klamüüdia positiivsed. Saime antibiootikumi ravi ja 1,5 kuud hiljem tehtud kordusanalüüsid olid kõik kenasti korras, õnneks. Vahepeal tehti ära ka HIV, süüfilise ja hepatiitide testid, need olid kõik korras. Põletikunäitaja oli korras, hemoglobiin pidavat olema väga hea, täpset näitu ei mäleta. Mees on ühe spermaanalüüsi andnud paar kuud tagasi, A liikuvus oli 23%, B liikuvus 25%, morfoloogia kõigest 1%, põletikunäit normis. Määrati hulk erinevaid vitamiine ja Vasonit rohtu. Juunis läheb kordusanalüüsi andma, eks siis selgub, kas tema osas on mingeid muutusi. Aprillis (kui sai täis ka aasta proovimist), saadeti mind LAP-le. Seal selgus, et olid polütsüstilised munasarjad (drilliti mõlemat munasarja), samuti avastati pisikesed endokolded, mis kõrvetati? ära. Oli olnud ka paar pisikest liidet kuskil kõhuõõnes, aga arst ütles, et need rasestumist üldse ei mõjuta. Vasak munajuha oli kenasti läbitav, paremat tuli pisut järele aidata st. kontrastainet suruti munajuhast läbi ja lõpuks saadi see kenasti lahti. Mis aga mulle suure uudisena tuli, oli just need polütsüstilised munasarjad. Päevad on mul eluaeg käinud korrapäraselt st. 28 päevased tsüklid (menses kestab u. 5-6 päeva). Tsükliväliseid veritsusi pole kunagi olnud, karvkasv on samuti täiesti normaalne. Nüüd mais käisin ka UH kontrollis folliikuleid jälgimas ning vastu vaatas iseenesest kena pilt st. paremas munasarjas oli 2 cm suurune juhtfolliikul väljumas (ov-ni oli 1-2 päeva aega). Vasakus munasarjas oli pilt natuke kehvem st. oli veel alles selle "pärlikee" jäänuseid. Kuna aga minu teadmised PCO-st on täiesti puudulikud ;), siis küsiksingi Teilt natuke nõu.

1. Mul pole veel hormoone ja insuliini uuritud. Kas oleks mõistlik seda teha ja kui jah, siis mida konkreetselt tuleks uurida ja millisel tsüklipäeval?

2. Kuigi arstid ütlevad, et nüüd pärast LAP on rasestumisvõimalus 6 kuu joksul kõige suurem, siis kas on siiski miskit, mida saaksin ise varem ette võtta? Näiteks mõningaid looduslikke ravimeid kasutada (kuningakepiõlikapslid, mungapipar jmt.)?

3. Kui nüüd tõesti 6 kuu jooksul ei õnnestu loomulikul teel rasestuda, siis kas see PCO-le omane pilt munasarjadest võib tagasi tulla? Mis sellisel juhul oleks järgmine samm? Uuesti ju LAP-le enam ei lähe.

4. Kuna selle esimese raseduse katkemist ei uuritud (polnud vajadustki!), siis kas on mingeid uuringud, mida saaksin praegu teha, et välistada n.ö. tervisest tulenevad riskid (nt. hormoonid?). Tihtipeale on tegu loodusliku valikuga, annan endale sellest aru, aga tahaks lihtsalt olla kindel, et muud olulised tingimused raseduse lõpuni kandmiseks on täidetud.

Tuli nüüd maru pikk kiri, aga eks teadmatus tekitabki pisut ärevust ja palju-palju küsimusi.

Tänud vastuse eest juba ette!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Teie polütsüstiliste ovaariumide leid on ilmselt tingitud pikaajalise rasestumisvastaste ravimite tarvitamisest.Sellest tulenev krooniline anovulatsioon ja viljatus.Päris kindlasti ei ole Teil tüüpilist polütsüstiliste ovaariumide sündroomi.Kui on võimalik,paluge määrata m.tsükli 14.päeval FSH,LH ,PRL,progesteroon,östradiool,SHBG,testosteroon ja androstendioon.Võimaluse korral ka tühja kõhu väärtused veresuhkrule ja insuliinile.Siis juua 75 g glükoosi või glükodüüni lahust,mis on apteegi käsimüügis,ning kahe tunni möödudes määrata uuesti veresuhkur ja insuliin.Paraleelselt sellega võiks määrata hommikuses uriinis m.tsükli 11-15 päevani Biogard ovulatsioonitestid.Kui saate positiivse testi ( näit.m.tsükli 14.päeval),siis oleks ideaalne samal öhtul suguühe.Eelnevalt võiks võtta klaasike valget veini,et emaka kaelakanal ja munajuhad laieneksid.
Kirjutate ka abikaasa spermogrammist,kus tundub olevat spermatosodide morfoloogias patoloogia.Õnneks on liikuvus hea.Seega peale ravikuuri vajalik uus sperma analüüs.Soovitan nii Teil kui abikaasal tarvitada kuu aja jooksul Maca looduslikke kapsleid.Just niisuguse nime all saab neid osta apteegi käsimüügist.Hind ca250 EEKi.Edu soovides,Maie Väli