Meeleolu kõikumine tsükli jooksul 05.04.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Palun andke nõu, kuidas ennast aidata hormoonidest tingitud meeleolu kõikumistes tsükli jooksul. Ei tarvita hormonaalseid vahendeid rasedusest hoidumiseks. Lapsi 3, vanus 38, tsükkel 26 päeva, regulaarne. Eriti hull on meeleolu tsükli 5-7 päeval, 5 päeva enne menstruatsiooni. Esineb masendus, ärevus, pearinglus jms. Ovulatsioon on valulik, kuid selle kannatab ära. Mis aja jooksul peale imetamise lõpetamist (lõpetasin ca 10 kuud tagasi) hormonaalne tasakaal paika saab ja olukord rahuneb? Tahaksin ennast aidata, aga kuidas?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
premenstruaalne sündroom on sage probleem, eriti naistel vanuses 35+.
Ovulatoorsete tsüklite korral võib tekkida 1-2 nädala jooksul enne päevi erinevaid kaebusi: meeleolu kõikumine, kerge ärrituvus, depressiivsus rindade hellus, "paistes olek" jne. Naistel, kes kasutavad pille, ei esine premenstruaalset sündroomi, kuna pillide toimel on tsükkel anovulatoorne(ovulatsiooni ei toimu). Seetõttu ei esine ka valulikkust tsükli keskel. Seega üks võimalusi on alustada pillide võtmist. Teine võimalus on kasutada looduslikke preparaate, näiteks mungapipart (Agnugaston), mis leevendab samuti hästi tsükli jooksul toimuvaid muutusi.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen