Voolus pärast Wertheimi operatsiooni 27.01.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 47-aastane. Eelmise aasta märtsis tehti mulle Wertheimi operatsioon.
Peale seda jäi mul lümfivedelik jooksma. Tänaseks on ta vähenenud, aga viimased 2 päeva eritub sellist limataolist voolust.
Kas peale sellist operatsiooni on veel valgevooluse eritumine tupest või peaks kõik kuiv olema? Küsin, sest ei saa aru, kas see lima tuleb lümfi pealt või tupest. Oma raviarsti soovitusel kasutan iga päev 2 tundi tampooni astelpaju õliga, see pidi parandama lümfi, samuti kannan sidemeid, kuna eraldub lümfi. Võib mul olla mingi tupe ärritus nendest? Pean ma pöörduma naistearsti poole (seal pikad järjekorrad) või on apteegis käsimüügis mingid abivahendid? Olen Teie vastuseid lugenud ja sain aru et tegemist võib olla tupeärritusega.
Ü.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Ü.!
Loen teie kirjast, et märts 2009 on teostatud ulatuslik onkoloogiline operatsioon. Suuremahuliste operatsioonidega võivad kaasneda erinevad ebamugavused, sest anatoomia on peale lõikust väga muutunud. Operatsioon on väga oluline ravimeetod. Munasarjad on teil eemaldatud, seetõttu limaskestade ja tupe kuivus ning urogenitaalatroofia süvenenvad järjest. Alati on võimalik, et jääb mõni fistel, kuna tegemist on kirurgilise sekkumisega.
Kindlasti külastage oma raviarsti ettenähtud aegadel, reeglina 2xaastas peale lõikust.
Konsulteerisin naistekliiniku osakonna juhataja onko-günekoloogi dr. Kersti Kukega telefoni teel. Tema soovitusel tuleks jätkata õlitampoonide kasutamist.
Apteegi käsimüügis on erinevad intiimpesuvahendid, mis vähendavad ärritust ja ei süvenda tupekuivust. Sügeluse vastu on Klotrimasool kreem. Tupe mikrofloora parandamiseks on tupekuulikesed Ecocillin.
Saate juurde lugeda www.menopaus.info leheküljelt.
Tupekuivuse vastu on olemas retseptiravimid, mida raviarst saab väljastada toetudes operatsioonimaterjalide uuringute tulemustele.
Käsimüügis on Multi-Gyn Acitgel ja Liquigel.
Teil on õigus, ka mõned pesukaitsed võivad põhjustada ärritust, kontaktdermatiiti, allergiat jpm. Soovitav on konsulteerida www.looduspere.ee kauplustega ja kasutada väheallergilisi pesukaitseid.
Praegusel ajal on naistearsti juurde võimalik saada kiiresti, 1-2 nädala jooksul või varemgi.
G.Litter, www.naistearst.ee