Rasedusoht keskeas 26.12.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist, dr Litter. Palun öelge, kui suur on oht rasestuda 50-aastaselt? Küsin, sest olen igaks juhuks kasutanud kondoome ja kardan nüüd "kaitsmata" vahekorra pärast. Menstruatsioon on muutunud ebakorrapäraseks ja umbes üle 2 kuu toimunud, viimane algas 10 detsembril ja oli verevaene.
Lapsed on täiskasvanud. Kevadel läbisin korraliku günekoloogilise kontrolli ja kõik oli korras. Mul on väga hea arst, kuid tema juurde pääsemine on keeruline ja järjekorrad pikad.
Niisiis, mu küsimus, kas 50 aastane harvaesinevate menstruatsioonidega naine peaks kartma rasestumist? Endal on ka natuke naljakas :)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
50-aastaselt ei ole võimalik loomulikul teel rasestuda.
Meie kliimavöötmes lõppevad menstruatsioonid keskmiselt 51-aastaselt, muutused on juba ~8 aastat enne: menstruaaltsüklid lühenevad ja muutuvad verevaeseks.
Ovulatsioonide arv langeb juba alates 30 eluaastast, üle 35 on raskem rasestuda, rasedused üle 40 on harvad. Üle 45-aastasi rasestunuid olen viimase 7 aasta jooksul näinud vastuvõtul 3. Enam vanemaid mitte.
Günekoloogilises kontrollis võiksite käia iga 2 aasta järel koos mammograafia sõeluuringute vastustega koos. 50-selt pidite saama nii PAP testi sõeluuringu kui ka mammograafia sõeluuringu kutse, juhul, kui omate ravikindlustust. Lugege juurde:
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=25 ja
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=26

Antud eluetapil on oluline onkoloogiline valvsus ja kontroll iga 2 aasta järel ja klimakteeriliste vaevuste vähendamine.
Lugege juurde www.menopaus.info
Ärge asjatult muretsege, nautige elu hetkel!

G.Litter, www.naistearst.ee.
Olen teiega nõus: "Endal on ka natuke naljakas :)"
Palun vabandust, näen, et küsimus on viibinud "teel minuni". Sain küsimuse kell 20.27 ja vastan kell 20.58.
Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded".
http://www.apollo.ee/product.php/0761893