Herpes 24.11.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Aasta tagasi avaldus mul genitaalherpes, algul avaldus pea iga kuu peale päevade lõppemist, sain raviks Valtrexi, päris mitu karpi. Nüüd pea kolm kuud vaikus olnud. Nüüd tutvusin noormehega kellega tahaks kokku jääda, aga kui suur nakatumise oht tal on, sest asi selles, et ta ei taha kummi kasutada, sest talle ei meeldi, kas ilma kummita annaksin talle kohe selle viiruse edasi või on ka võimalus, et ta seda viirust ei saa, sest mitu kuud pole haigus välja löönud? Kui võtaksin Valtrexi tablette või Azikloviiri tablette, kas siis oht nakkust saada on väiksem? Palun aidake mind selle küsimusega, suured tänud Teile.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Kahjuks pole genitaalherpest võimalik lõplikult välja ravida, ainult alla suruda. Samas pole genitaalherpesesse nakatunu mitte kogu aeg nakkusohtlik.
Kui on viiruse ägenemine, siis on väga suur võimalus kaitsmata vahekorra puhul viirust edasi anda. Kuna on võimalik ka viiruse aktiveerumine ilma ühegi kaebuseta, siis jääb väike risk nakkust edasi kanda ka sellel perioodil. Kondoom kaitseb, aga mitte 100 %. Samas on palju paare, kus ühel partneritest on sageli retsidiveeruv genitaalherpes, aga teisel partneril ei avaldu viirus kunagi. See sõltub organismi immuunsusest. Pikaajaline nn. supressioonravi surub viiruse aktiivsuse maha ja ravi ajal on partneri nakatumise võimalus üliväike.
Parimat,
K.Seemen