Tumepruun (vahel isegi must) eritis 25.10.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere austatud doktor!
Lugesin Teie raamatut naistearsti nõuanded,omale küsimusele otsest vastust ei leidnud ja otsustasin Teie käest otse küsida,sest annate siin inimestele palju abi. Olen45, sünnitanud 2 last. 4okt algasid päevad, mis olid erinevad selle poolest et vere asemel tuli hästi tumepruuni voolust ja nii 3 päeva, verd üldse ei tulnud,nüüd reedel hakkas jälle tulema pruuni voolust ja nüüd tuleb juba täitsa musta,nagu lima oleks või nagu selline niidistik ja tuleb ikka rohkem kui tavaline määrimine. Eelmise aasta detsembris ja selle aasta jaanuaris arstil käidud, diagnoositud ka polüüp,aga see pidi väike olema. Dets.tehti ka suguhaiguste proovid, mida ise palusin, sest oli uus vahekord. Tehti klamüdioos-gonorröa,trihhomonoos, hiv.süüfilis, hepatiit, analüüsid olid korras, siis oli tollest vahekorrast möödas natuke üle kuu.Peale seda olen maadlend tupeseenega, saanud ravi fluconazol, canifug, klotrimasol ja olen proovind ka koduste vahenditega, seenega siiani hädas, eriti annab tunda kui teksad jalga panen. Kardan et kas mul võib olla mingi suguhaigus mis jäi tol korral avastamata,kas näiteks klamüüdia võib nii pikalt varjatult olla,vahepeal tunnen välissuguelunditel sellist imeliku valu, eriti häbemeluu juures. Mis katsudes nagu ära kaob, valu esineb ka lümfide kohapeal, aga lümfid küll turses pole. Alakõhus tunnen aegajalt sellist valu nagu päevade ajal tavaliselt,nüüd viimased päevad on olnud ka natuke suuremaid valusid kõhus. Miks tuleb sellist voolust. Mis analüüse oleks vaja teha. Olen juba hirmul, sest kardan, et järsku ongi mingi suguhaigus,kuigi tollest vahekorrast on möödas aasta, hing ikkagi haige, sest usaldasin inimest. Tean, et on raske ilma nägemata vastust anda, aga ehk saate ikkagi suunata, mida oleks praegu vaja teha ja millest selline voolus. Tänan Teid vastuse eest, aitäh Teile Teie töö eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen teie kirjast, et :"Eelmise aasta detsembris ja selle aasta jaanuaris arstil käidud, diagnoositud ka polüüp,aga see pidi väike olema."
Kus oli kahtlus polüübile, kas emaka kaelal, emaka kaela kanalis või emaka õõnes limaskestal-endomeetriumis?
Kirjelduse järgi tuleks välistada ealised muutused perimenopausis, endomeetriumi ehk emaka limaskesta polüpoos, endomeetriumi hüperplaasia.
Tupeseen ei ole klassikaline suguhaigus ega ka günekoloogiline haigus, nagu ise kirjutate:"...seenega siiani hädas, eriti annab tunda kui teksad jalga panen."
Tuleb muuta elustiili ja kasutada toimetuleku strateegiaid: mitte kanda kitasid riideid, iga päev vahetada aluspükse, kanda puuvillast aluspesu, mitte kanda stringe; apteegi käsimüügis on Klotrimasool kreem tupeseene vastu, uued tupekuulikesed Ecocillin, Multi-Gyn sari: FemiWash, Actigel, Liquigel jpm.
Suguhaigusse ei usu teie vanuses. Suguhaigused on enamasti alla 30-aastastel sagedasti partnereid vahetatavatel patsientidel.
Voolus muutub menstruaaltsükli jooksul ja vanuse tõustes. Üle 43-aastastel naistel tuleks mõelda juba algavale tupekuivusele ja sellets tulenevatele kaebustele. Info www.menopaus.info. Voolus ei ole patoloogia, see on normaalne nähtus nagu ka sülg suus.
Kas saite kutse ja külastasite PAP sõeluuringut 45-aastaselt? Info www.cancer.ee-sõeluuringud. Olulisem kui suguhaiguste hirm on onkoloogiline valvsus. Koos PAP sõeluuringu vastuse koopiaga pöörduge naistearstile plaanilisse kontrolli.
Kõige olulisem oleks tupekaudne günekoloogiline ultraheliuuring. Enne naistearstile pöördumist oleks soovitav kontrollida oma perearstil kliiniline vereanalüüs ja veresuhkur, koopia naistearstile kaasa. Kui suitsetate, siis on vajalik ferritiin. Omal soovil ise tasudes võib paluda samal võtta veregrupi ja reesuskuuluvuse, kui teil ei ole originaali.
Rahunege, suhelge apteekriga käsimüügi ravimite osas, tehke vajalikud uuringud oma perearstil ja pöörduge plaanilises korras naistearstile.
Tänan teid minu töö tunnustamise eest.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt