gün.-tsütloogiline uuring 12.07.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr. Litter,
palun kommenteerige/selgitage profülaktilise analüüsi vastust:

"Adekvaatne materjal, kepiline mikrofloora. Tsütoloogia I: portsio: leukotsüüte mõõdukalt; lameepiteel: vahe-, pindmine-, parabasaalkiht. Metaplaasia. Diagnoos: NILM/PAP II.
Tsütoloogia II: tservikaalkanal: leukotsüüte mõõdukalt; lameepiteel: reaktiivne, metaplastilisi rakke; silinderepiteel: norm. Diagnoos: NILM/PAP II."

Olen 22 a., sünnitamata, haigusi ei esine. Tehtud HPV vaktsiin eelmisel aastal.
Kui tihti peaks sellise analüüsi vastusega kontrollil käima, kas 6 kuu tagant või harvem? Analüüse teen alates aastast 2005. 2005 a: PAP II,N; 2006.a.: PAP II, ASCUS; 2007.a. PAP II, 2008a.: NILM/PAP II.

Ette tänades,

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Analüüs on onkoloogilises mõttes täiesti korras. Sellele viitab inglisekeelne lühend NILM. Kui on vooluse kaebust, siis reaktiivsus ja metaplaasia võivad olla väikese-mööduva põletiku näitajad. Vajadusel on võimalik apteegi käsimüügist osta tupekuulikesed Ecocillin. Analüüs ei vaja kordamist ega ka sagedast uuringut. Olete tubli, et olete vaktsineeritud.
PAP teste võivad noored ja vaktsineeritud naised teostada iga 2,5 aasta järel: igal juubelisünnipäeva-aastal ja nende vahel.
Palju olulisem teie vanuses ja sünnitamata naistel on teha uuringuid urogenitaalsele klamüdioosile. Seda eriti siis, kui te ei kasuta kondoomi, kui on kaitsmata uus vahekord jms.
Alates 50. eluaastast kuni 64 teostatakse sõeluuringuid mammograafiale ja koos nende vastustega on arukas pöörduda naistearstile, et uurida ka PAP teste iga 2 aasta järel, kuna vähihaigused on ikkagi vanusega sagenevad probleemid.
Saate juurde lugeda:
Eestis ja ka mujal arenenud riikides on PAP sõeluuringud 30-55 aastastele iga 5 aasta järel; www.cancer.ee
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=25
Mammograafia sõeluuringud 50-64 iga 2 aasta järel:
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=26
G.Litter, www.naistearst.ee, Pärnust
Soovitan ka raamatut "Naistearsti nõuanded"
http://www.apollo.ee/product.php/0761893