ravi otstarbekus 01.06.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 44 aastane naine kellel 4 aastat tagasi eemaldati emakas ja munasarjad, kuna polüübi taustal oli halvaloomuline kasvaja (algstaadiumis), mis oli hormoonitundlik. Operatsioon õnnestus ja järelravi ei tehtud. Peale operatsiooni on tekinud tupe limaskestade kuivus ning arst väidab, et seda on võimalik ravida vaid väga väikeses koguses hormoonraviga. Mulle määrati raviks Vagifem. Infolehel on aga hoiatus, et hormoonitundlike kasvajate korral on selle kasutamine keelatud. Arst ütles mulle seda ka ette ja palus mitte tähele panna. Limaskestade kuivus ja hormonaalsed probleemid tekitavad sagedasi probleeme ka põiega ning ainus võimalus seda vältida on ravi vagifemiga, mis pidi mõjuma ainult paikselt. Usaldan oma arsti väga kuid sooviks siiski kuulda ka teist arvamust. Kas selline ravi on levinud? Kas östrogeeni puudust on võimalik vähenada ka mingite looduslike vahenditega (ravimtaimed vms).
Ette tänades,
murelik patsient.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kui järelravi ei tehtud,siis oli ilmselt tegemist hormoonaktiivse kasvajaga.Teil on koos emakaga eemaldatud ka munasarjad,seega hormoone Teil ju kusagil enam ei produtseerita.Arsti poolt määratud tupetabletid Vagifem on väga õige valik.Hästi väike kogus östrogeene - ainult 25 mikrogrammi ja seegi tupesiseselt.Tupe limaskestade kuivust võib leevendada ka lokaalse salviga,seda just siis,kui suguelundite kuivus on suguti sisestamisel probleemiks.See on 0,01 % Ung.Linoladioli 50,0.Rääkige sellest ka oma günekoloogile.Lihtsalt pehmendavaid ja kerge põletikuvastase toimega loodusravimitest soovitan Astelpajuõli kreemi.Seda saab apteegi käsimüügist.Edu soovides,Maie Väli