verejooksu põhjus 05.05.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
kas kirjelduse põhjal oskaksite vastata, mis põhjustas verejooksu.
Täpselt 1 kuu tagasi käisin haiglas emakaõõne puhastusel, sest ultraheliuuring näitas, et on midagi-selgus et oli polüüp. Eelnevalt olin arstile kurtnud, et päevade ajal tuleb vahel vereklompe. 1 kuu hiljem algasid siis päevad või verejooks. Esimesel päeval tuli verd nagu tavaliselt, aga teisel päeval ei saanud enam käiagi, verd aina tilkus ja tuli koos vereklompidega, ja neid tuli nii palju, varem pole midagi sellist olnud. Ka kolmandal päeval oli lugu sama, veri oli helepunane. Vererõhk langes juba madalaks ja tundsin, et kauem ei või lõppu oodata ja läksin haiglasse. Verejooks peatati siis süstidega. Haiglas arst ei osanud mulle öelda, mis põhjustas verejooksu või mis juhtus. Arsti vastuvõtule pole peale puhastust jõudnud, kuna järjekorrad on nii suured, aga sain aru, et peale puhastust tuleb ka ravida. Kas võis põhjus olla selles, et ma pole ravi saanud või puhastus ei õnnestunud?. Ja kas peangi nüüd alati arvestama sellise verejooksuga? Haiglas ultraheliuuring näitas, et kõik korras ja vereanalüüsid oli samuti. Ka mainis arst, et uuesti puhastada ei ole midagi.
Kõik justkui korras, aga mis oli, tundus kohutav.
Teie vastust südamest ette tänades,
naine 38.a

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Kõik oleneb ka histoloogilisest vastusest. Puhastusel saadeti teie emakõõne materjla uuringule. Kui midagi paha seal polnud, siis selline verejooks võib olla tingitud emaka reaktsioonist peale abrasiooni. Suure tõenäosusega seda enam ei kordu, oli lihtsalt esimen menses peale puhastust. UH uuringul leiti, et emakaköös on puhas, seega abrasioonil saadi polüüp kätte ja sellega on kõik hästi. Põhjus võib olla ka hormonaalne reaktsioon. Peale puhastust sageli ravitakse nt pillidega või kollaskeha hormooniga. Milline ravi teile on sobilik otsutab ikkagi teie raviarst. Teie kirjast ei selgu kui vana te olete, vanus mängib ka oma osa just hormonaalsetes kõikumistes. Dr Kadastik