HPV kahe tüübi esinemine 07.02.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 26 aastane. Eile kolposkoopias käies, sain teada, et mul on HPVe kaks erinevat tüüpi. Üks on vähese riskiga, teine on kõrgema riskiga tüüp 31. Lisaks võeti rakuproov, et uurida millist ravi edaspidi vaja. Oletan, et pooleteist aastat tagasi talla alla tekkinud soolatüükad ja n.ö konnasilmad on väiksema riskiga HPVe tüübi tulem, mida viimastel kuudel külmaraviga ravimas käin. Kolposkoopias näidati piirkonda, mis tundus mulle ekraanilt vaadates väikese auguna, mille ümber oli roosakas/punakas piirkond, mis günekoloogia sõnul olevat kahjustunud rakkude piirkond. Eelmisel aastal tegin kõik 3 silgardi vaksiinid.

1) Kas üks tüüp võib mõjutada kuidagi teist? Kas immuunsüsteem võib ise võitu saada ühest või neist mõlemist?
2) Juhul kui organism peaks ühest neist võitu saama, kas oleks võimalik kuidagi vältida oma partnerilt taas nakkuse saamist (juhul kui ta on muidugi viiruse kandja)
3) Kas eemaldades emakakaela epiteelkoe rakkude piirkonna, kus on toimunud muutused, on võimalik, et imuunsüsteem saab võitu tüübist 31?
4) Millised võimalused on kahjustunud rakkude eemaldamiseks ning kuidas erinevad variandid võimaldavad normaalselt kanda rasedust? Kas mõnel meetodil emakakaela kahjustunud rakkude eemaldamisel pole võimalik üldse rasestuda, rasedust kanda ja sünnitada loomulikul meetodil?
5) 2007. a juunis tehti mulle tsütoloogiline uuring, mille morfoloogiline kirjeldus ja diagnoos oli järgmine: hüpertrofeerunud paljad tuumad. Pindmise ja keskmise kihi lameepiteel. Parakeratoos. Mõõdukalt leukots., vähe erütr., palju pulkbaktereid ja kokke, Clue rakud. Pap II Põletik.
T8X340 emakakael +-kanal/portio-endocervix/ (tsütoloogia)
PAP II/hyperplasia-laesio reactiva secundaria/ (tsütoloogia)
Kas analüüsid olid ikka korras?
6) Lisaks on mu vereanalüüsist leitud juba aastaid antikehasid (2005.a ASO üle 1000, tänavu üle 300, kuigi olen vahetanud igaks juhuks hambaplomme, eemaldanud kurgumandlid). Kas antikehad veres võivad mõjutada kuidagi HPVe ohtliku tüübi arengut või muidu nõrgestada organismi, mis takistaks immuunsüsteemil võidelda HPVga? Või hoopis moodustuvad organismis antikehad tänu HPVle kuna organism on nõrgenenud (pidev kurnatus, väsimus, tahtejõuetus)?
7) 2003.a Lääne-Euroopas arsti juures käies leidis günekoloog, et minu emakakaelal on midagi, kuid pidas seda võimalikuks armiks, mis on tekkinud ligikaudu 10a tagasi tehtud abordist. Kuivõrd võimalik on, et kolposkoopias nähtu oli arm, mille ümber on kahjustunud rakud?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kolposkoopia on emaka kaela suurendusega-mikroskoobiga uuring, kus uuritakse võimalikku kahjustuse ulatust ja võetakse patoloogilistest kohtadest biopsia ehk koeproov.
HPV on reeglina määratud enne DNA uuringutel põhineva analüüsiga, 390.-
Tubli, et olete vaktsineeritud kõrge riski emaka kaela vähki põhjustavate viiruste vastu.

1) enamasti saab terve ja tugev organism ise viirustest jagu, kui te ei saa neid pidevalt juurde sugulisel teel
2) viiruste levikut piiraks kondoomi kasutamine
3) on võimalik; täpsustage raviarstilt, kas ikka eemaldati midagi
4) saab eemaldada vaid kahjustatud kude n. düsplaasiat jm., rakke silmaga ju ei näe; kaasjal kasutatakse konisatsiooni; see ei sega rasedaks jäämist
5) onkoloogilises mõttes jah; esines bakteriaalne vaginoos emaka kaelal ja emaka kaela kanalis; reeglina on see kauem kestnud, ravimata bakteriaalne vaginoos (tupepõletik) tupest; tegemist on emaka kaela põletikuga ehk tservitsiidiga; hüpertrofeerunud paljad tuumad ja hyperplasia vajanuksid peale ravi ehk veel tähelepanu, pikemat ravi
6) kuna olete alles 26-aastane, siis on tegemist täpsustamata ärevusega; ehk saaksie abi professionaalselt psühholoogilt, arutada oma elu-olu üle, et rahulikumalt edasi elada ja edukamalt toime tulla
Püüdke elada tänases päevas ja mõelda, et homne hommik oleks rõõmus. Me ei saa muuta minevikku.
7) kui olete sünnitamata naine, siis on tegemist rahvusvahelise diagnoosiga N86, eesti keeles emaka kaela (kaasasündinud) limaskesta marrastus.
Seetõttu on risk saada sagulisel teel levivaid haigusi kõrgem.
G.Litter, www.naistearst.ee
http://www.apollo.ee/product.php/0761893