menopaus ja provera 17.01.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
olen 49 aastane ja möödunud aastal muutus tsükkel ebakorrapäraseks(2 vaheveritsust aasta jooksul, päevad kestsid kauem, olid vererohkemad) Arst määras aasta lõpus pärast ultraheliuuringut abrasiooni, kuna arvas, et tegemist võib olla polüübiga. Histoloogiline uuring emakalimaskestast seda ei kinnitanud. Pärast abrasiooni sain 3x provera süsti, sest 3 päeva pärast abrasiooni algas vereeritus. Vähene veritsus kestab siiani so kuuendat nädalat. Küsimus on, mis saab edasi. Veritsus on ilmselt provera põhjustatud. Kui selle mõju lõpeb, kas siis tekib verejooks või on lootust, et kõik läheb normi? Oma arstilt sain vastuse, et peale emaka eemaldamise mingit vahendit ei ole. Mulle tundub see veidi ekstreemne kuna elukvaliteeti häirivaid verejookse mul ei ole siiani olnud ja praeguse veritsusega elan ma peaaegu normaalset elu. Õhtuti on küll külmavärinaid ja temperatuur tõuseb üle 37 kraadi ja on ka vist põletike oht?
Kui enne proverat ei olnud mul ei kuumahooge ega higistamist, siis pärast süste need tekkisid- nüüd on küll taandunud. Võib-olla tänu naisteteele ja agnucastonile? Naistepuna ma kahjuks ei talu. Hormoonide analüüs enne abrasiooni ei näidanud suuri kõrvalekaldeid aga midagi oli seal piiri peal olnud. Mul on olnud 20 aastat tagasi kilpnäärme alatalitus, mis normaliseerus väga lühikese ravikuuri tagajärjel või iseenesest.
Mul on olnud ka 10 aastat müoomisõlm, mis enne abrasiooni oli suhteliselt väike.
Tänades
naine maalt

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Paljud vaevused on tõenäoliselt tingitud Provera süstidest,kuid on ka viiteid algavale menopausile.Emaka eemaldamine on küll see viimane vahend.Mina soovitaksin emakasisest hormoonaktiivset MIRENA spiraali.Rääkige sellest oma günekoloogile.Edu soovides,Maie Väli