Operatsioonijärgne taastumine 10.12.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, austatud doktor
Muret teeb tervislik seisund peale emaka ja ühe munasarja eemaldamist. Eile saadeti mulle ka histoloogilise uuringu vastus. Seal on kirjas emaka leiomüoom ja adenomüoos. Emaka mass 1192 g, kõige suurem sõlm läbimõõduga 8 cm. Munasarjas leiti follikulaartsüstid, pahaloomulisust ei ole. Valuvaigisteid enam vaja pole, kuid istudes on valud just selle munasarja piirkonnas, mis alles jäeti. Enne operatsiooni võtsin mõne aasta jooksul kaalus juurde ligi 20 kg, füüsiline vorm on kehv. Kui kaua võtab aega paranemisprotsess? Olen haiguslehel olnud 3 nädalat. Homseks on määratud aeg günekoloogile, kas mul on lootust, et haiguslehte pikendatakse. Vanus 49 aastat.
Tänan, kui leiate aega vastamiseks

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!

Olete 49-aastane. Kaldun arvama, et tegemist on üleminekuea tüüpiliste kaebustega. Saate juurde lugeda www.menopaus.info.

Kirurgia eesmärk on elukvaliteedi parandamine. Nii ka teil: on eemaldatud suur healoomuline emaka kasvaja -emaka müoom, samuti adenomüoos, mis põhjustab alakõhuvalusid.
Paranemine sõltub eelkõige teist endist, mitte arstidest (ja mitte haiguslehest). Kindlasti ei ole teil probleeme alles jäänud munasarjaga, vaid peale kõiki operatsioone jäävad väikevaagnasse liited, mis on tavaline peale lõikusi. See munasari töötab edasi, nagu enne op-i.
Soovitused:
-hakake nüüd elama tavalist elu
-pöörduge vesivõimlemisse, olge aktiivne, hea on kepikõnd jm.
-üleminekuea kaebuste vastu on olemas ravimid
-võite kasutada ka apteegi käsimüügiravimeid
-kaalu tõus võis olla seotud ka stressiga, nüüd püüdke kaal normi viia, konsulteerige samas portaalis dr. Kristel Ehala-Aleksejeviga
-suguelu on lubatud, tupekuivuse vastu on ravimeid nii käsimüügis kui ka retseptiravimid, raseduse hirm on kõrvaldatud
Soovin teile edu ja tegutsemist tugeva tervise nimel!
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt
http://www.apollo.ee/product.php/0761893