Määrimine ja menstruatsiooni ärajäämine. 01.07.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kõigepealt suur tänu võimaluse eest Teile kirjutada,seda on väga vaja. Oma probleemiga pole kuskile pöörduda, sest enda naistearst on puhkusel ja valvearst ei võta vastu, kui pole valusid ega verejooksu. Samuti puudub tasuline nõuandetelefon, kus saaks naistearstiga vestelda.
Olen 35 a, sünnitanud 2 korda, aborti pole teinud. 1995 a-l avastati emakakaela haavand, millel nõrk düsplaasia, seda kõrvetati ja peale seda on alati igal aastal tehtud PAP test, see on alati korras olnud, põletikke pole olnud. Teise lapse sünnitasin 2004 a-l, peale seda olen peaaegu 4 aastat tarvitanud Loette pille. Need on sobinud, tsükkel on alati korras olnud.
Nüüd probleemist. 23. aprillil käisin naistearsti juures korralisel läbivaatusel. Haavandist on küll jälg järel,ütles arst, aga kõik tundub korras olevat. Võeti analüüsid ja tehti ultraheli uuring, mille käigus arst avastas munasarjas kollaskeha tsüsti (3mm). Pidin minema uuesti kontrolli 21. mail. Siis selgus, et analüüsid on korras. PAP 1/1. Ka tsüst oli kadunud, tehti vaginaalne UH uuring.
Samal õhtul hakkas määrima, tuli iga päev veidi pruunikat verd. Määris 7-8 päeva. 29. mail võtsin viimase Loette pilli skeemi järgim ja 31. mail algas menstruatsioon. See kestis 8 päeva, kuigi tavaliselt kestab 5 päeva ja vereeritus oli väike, lõpus ainult määris. Naistearst arvas, et pillidest ja ei leidnud seost UH uuringuga, kuigi olen väga tundlik. Soovitas võtta uue tsükli ajal 2 Loette tabletti korraga kuni lõpuni. Võtsingi nii ja kõik oli korras, ei määrinud. 26. mail võtsin viimased 2 tabletti ja nüüdseks oleks pidanud algama menstruatsioon ehk vaheveritsus, aga seda pole. Alati enne selle algust tunnen end kehvalt, peavalu jne, nii oli ka nüüd, aga menstruatsioon ei alga. Tegin ka 2 kodust rasedustesti, aga need olid neg. Viimane menstruatsioon oli niisiis 31. mail. Olen väga mures ja ei oska midagi teha. Kas võib olla midagi tõsist? Isegi erakliinikusse ei pakuta ühtegi aega lähiajal, ise sõidan reisile 12. juulil ja väga halb on teha mingeid plaane, kui tsükkel paigast ära. Kas peaksin alustama uue Loette lehega 4. juulil või laskma organismil puhata?
Teid ette tänades,
Janika

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Janika!
Tänan Teid meie töö tunnustamise eest.
Oma soov tasulise telefoni osas edastage haigekassale.

Suure tõenäosusega oli tegemist nn. läbimurde veritsusega, kui rasedus ja põletikud ning sugulisel teel levivad haigused on välistatud. Nüüd on ravimi doosist tekiinud m tsükli häire.
Arvan, et Loette ei ole parim viis hoiduda soovimatust raedusest 35-aastastel.
Kui Te ei soovi enam sünnitada, siis oleks arukas valida munajuhade sterilisatsioon.
Kui Te ei suuda seda otsust veel teha, siis on üks valikutest emakasisene süteem Mirena.
Kui Te ei suitseta, olete terve, vererõhk on korras, Te ei ole ülekaaluline, Teie magu, maks ja neerud on terved, siis võiksite valida Nuvaringi, uue rasedusest hoidumise vahendi-tuperõnga. Antibeebipillid tuleks valida üle 35-aastastele kõrgema östrogeenisisaldusega, 2-faasilised ja 7-päevaste pausidega, n. Marvelon.
Soovitan pöörduda naistearstile ja alustada nimetatud vahenditega, kui puuduvad vastunäidustused.
Uurige võimalusi: www.fertilitas.ee, www.slmeedik.ee, www.karell.ee, www.medicover.ee, www.klikkkliiinik.ee jm.
2 pilli korraga ei peaks võtma, sest siis avalduvad kõrvaltoimed ja tuleb hakata neid ravima.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt