pap 01.07.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 30 aastane ja rasedusi pole olnud. Mulle tehti PAP test, mille tulemuseks oli PAP II HSIL CIN 2-3. Sain 2 kuu pärast aja kolposkoopiasse. Mida arvata sellisest tulemusest? Lugesin ka teiste kirju ja sain ühtteist teada, aga päris samasugust ei leidnud. Kuidas võib selline tulemus mõjutada tulevikus rasestumist?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie PAP testi vastus on patoloogiline. Vajalik oleks uuringu vastuse koopia adekvaatseks hindamiseks. Kindlasti on vajalikud edasisesd uuringud.
Raviarst peab käituma vastavalt Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhendile: www.ens.ee
7. JÄLGIMISTAKTIKA HSIL KORRAL
HSIL (high-grade squamous intraepithelial lesion) - kõrge astme lamerakuline
intraepiteliaalne lesioon.
Võib viidata väljendunud düsplaasiale - 70-75 % histoloogias CIN II või CIN III, kuni Ca in situ! (CIS), invasiivset vähki 1-2 %.
7.1. Käitumisjuhis:
Kõik naised tuleb suunata kolposkoopilisele uuringule koos sihtbiopsiaga ja vajadusel emakakaelakanali abrasioonile. Edasine taktika sõltub sellest, kas kolposkoopiline uuring on adekvaatne või mitte.

Tulevikus ei tohiks rasestumist mõjutada. Küll aga tuleb rasestumise plaan edasi lükata uuringute normaliseerumiseni ja ravi lõpuni.
Soovitused:
emaka kaela vähi vastu on vaid 4 profülaktilist meedet:
1) mitte suitsetada
2) kasutada kondoomi
3) külastada regulaarselt naistearsti
4) vaktsineerida end koheselt emaka kaela vähi vastu!!!
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt