polikistos 23.04.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul oli 2,5 nädalat menstruatsiooni hilinemine ja eile ma käisin naistearsti juures. Ta tegi mulle ultraheli ja pani diagnoosiks seda polikistosi (vabandan, aga ei tea terminit eesti keeles). Ütles, et mul või olla raske rasestuda. Ma palusin ta käest rasedusvastaste pillide retsepti ja läksin minema. Kui tulin koju, siis hakkasin internetist selle haiguse kohta otsima informatsiooni. Seal oli kirjas, et põhilised sümptomid on: rasune nahk, akned, rasused juuksed, menstruatsiooni hilinemine ja kaalu järsk tõus. Ma olen endal kõiki sümptomeid leidnud. Kusjures kõige rohkem tekitavad muret just kaal(kuna ma pole toitumisharjumusi muutnud, see kasvab) ja nahk. Samuti ma õudsalt kardan seda, et ma ei saa lapsi. ma ise olen alles 22 aastane neiu, pole kunagi teinud aborti. Mida ma pean nüüd tegema, kas pean ravima seda kuidagi, minema endokrinoloogi juurde, et kontrollida hormoonide tasakaalu? Kui ma ravin seda kuidagi, kas mu kaal langeb ja nahk paraneb? Väga palju küsimusi ja suur hirm nüüd tekkinud...
Lugupidamisega,
Natalja.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Natalja!
PCOS inglise keeles = Polütsüstiliste Ovaariumide(munasarjade) Sündroom.
Sündroom on kinnitatud munasarjade kaasasündinud haigus. Seda on vajalik tõestada vaid viljatu paarisuhte puhul.

Antibeebipillide tarvitajatel võib günekoloogilises ultraheli leius näha sagedamini polükistoosi, sest antibeebipillidega EI TOIMU ovulatsioone ja kõik folliiklid on ühesuurused.
Vajate teisest nõustamist. Esmalt pöörduge oma perearstile, kus on võimalik kontrollida veresuhkur, kolesterool, kilpnäärme talitus ja saada nõu kehakaalu normi kohta.
Samas portaalis on dr.Kristel Ehala-Aleksejev, kes tegeleb ülekaalu probleemidega.
Kuni tarvitate antibeebipille, seni ei ole vajalikud mingid hormoonuuringud munasarjadele.
Kui lõpetate antibeebipillide tarvitamise ja soovite rasestuda ning sünnitada ja see ei õnnestu 1 aasta jooksul, siis peaksite alustama viljatu paarisuhte uuringuid.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt