Mul on suured seljavalud ja menstruatsioon jäi ära 09.12.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kuna naistearsti järjekorrad on nii pikad siis pöördun alustuseks oma murega Teie pole.

Selle aasta kevadel aprillis lõi mulle järsku selga suure valu. Käisin arsti juures ja diagnoositi mul väike neeru- ja põiepõletik. Läbisin ravikuuri ning valud ikka ei kadunud. Istudes lõi ikka selga ja alakõhtu valu, mis pani kohe väänlema, et paremat kohta leida. Läksin perearsti juurde tagasi ja tema soovitas mul minna naistearsti juurde. Seal leiti, et minuga on kõik korras. Kuigi hooti eritub mul siian (eriti peale vahekorda) tupest rohekat kohupiima taolist voolust. Arst kirjutas mulle igaks juhuks "küünlaid" kuid raha puuduse tõttu tol korral ma neid ostma ei läinud. Augustis mul kadusid seljavalud ära. Kuid septembris hakkasid seljavalud aga uuesti. Kui algul oli selline talutav valu siis nüüd on asi aina hullemaks läinud. Käisin uuesti perearsti juures ning tema saatis mind röntgenisse. Röntgeni piltidest selgus tema arvates, et mul on selgroog viltu ja viimased lülid puutuvad kokku ja see valu tekitabki. Perearst kirjutas mulle välja seejärel Diclofenaci ja sellega temapoolne ravi piirdus. Võtsin siis nädal aega seda rohtu (valud ei kadunud) ning siis kui 2 päeva polnud enam võtnud siis oleksin peaaegu ära minestanud. Pidasin siis aru närviarstiga ning tema arvates on mul täielik radikuliit seljas ning soovitas mul hakata võtma ibumetini. Nüüd siis tunnen et seljavalud on vähegi talutavad, kuigi kaua pehme peal istuda ei saa, sest selga ja paremasse jalga lööb tugeva valu (eriti kui püsti pean tõusma siis on selga valust kange). Istudes tunnen et valu on ka ees alakõhus paremal pool. Kõik suur valu toimub mul paremal küljel. Olen nendest valudest kogu aeg nii närviline. Lisaks valudele on muutused toimunud ka minu menstruatsioonis, eriti viimases kolmes tsüklis. Kasutan ka rasestumisvastaseid tablette. Viimase kolme tsükli jooksul oli nii: 1. tsükkel: päevad nihkusid edasi 2 päeva ning siis 3-ndal päeval tuli selline veritsev lima ja edasi rohkem midagi,; 2. tsükkel toimusid päevad korralikult; 3. tsükkel jäid päevad üldse ära (päevad on üle läinud juba üle nädala). Minestamine toimus mul nädal enne 3. tsükli (viimase mis nüüd pidi olema) algust. Kas ma olen nüüd lisaks seljavaludele veel rase? Palun aidake mind.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Teie pikast küsimusest koorub välja 3 probleemi. Esiteks püsivad seljavalud, mis kiirguvad ka kõhtu ning jalga. Teie kirjeldustest lähtudes näib valude põhjus peituvat siiski selgroos ning sealt lähtuvatest närvidest, tõenäoliselt saavad perearst ja närviarst Teid siinjuures paremini aidata. Teiseks probleemiks on võimalik rasestumine suukaudsete rasestumisvastaste preparaatide foonil. Kõige kiiremini saate vastuse, kui ostate apteegist rasedustesti, millega saab määrata hommikusest uriinist rasedushormooni (kooriongonadotropiini). On võimalik, et mõnede ravimite tarvitamine koos rasestumisvastaste tablettidega võib vähendada viimaste rasestumistvastast toimet. Raseduse kahtluse korral pöörduge kindlasti naistearsti poole. Kolmandaks probleemiks on aeg-ajalt esinev "kohupiima"-taoline voolus, mille raviks väljakirjutatud ravimeid Te ei ole tarvitanud. Tegemist on tõenäoliselt vaginaalkandidoosiga, mis sageli kordub ning võib samas ka ise taanduda. Kaebuste püsimisel pidage siiski nõu oma arstiga, apteegis on müügil erineva hinnatasemega ravimeid ning kindlasti leidub nende seas ka Teile vastuvõetava maksumusega preparaate.