Järg kirjale -tihend rinnas 23.12.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Paanikas olles unustasin veel märkida seda, et olen 33 aastane, last toitsin rinnaga 1a ja 3 kuud. Suguvõsas rinnavähki esinenud ei ole, küll suri aga ema vähki. Kardan nii väga biopsia vastuseid, sinna saan kah alles kahe nädala pärast. Mõistusega saan aru küll, et pole põhjust arstide jutus kahelda, kuid kripeldab väga tõsiselt, paanitsen ja nutan ning perel on pühad rikutud.

Lugupidamisega

Katre

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Katre!
No näete, vastan kirju saatmise järjekorras ja Teie eelnevas kirjas küsisingi seda, mida ka ise pidasite vajalikuks.
Teil on õigus: "Paanikas olles unustasin veel märkida seda,..."
Jätke meelde, kui vanalt ema suri ja millisest organist lähtus vähihaigus.
Pisut kõrgem risk on neil, kelle emal ja õel on olnud rinnavähk suhteliselt noores eas, aga suur osa on elustiilil, mis kõigil on erinev. Saadan Teile koopia meie asutuse kodulehel olevast infost:

Rinnavähi riskitegurid:

* vanus - risk suureneb vanuse kasvades
* suguvõsa anamnees - rinnavähi esinemine lähisugulastel (ema, õde)
* varasemad haigused - emakakeha vähk, munasarjavähk, rinna düsplaasia, teise rinna vähk
* menstruatsioon - varajane menstruatsiooni algus (alla 12.a.), hiline menopaus (üle 52.a.)
* rasedused - pole sünnitanud, sünnitus hilises eas
* toitumus - ülekaalulisus

Teil ei esine neid kõiki riske, seetõttu täna ärge muretsege.
Palun pöörduge dr.Theo Raudsepa poole, tervitage teda minu poolt ja öelge, et soovitasin parimat rinnahaiguste radioloogi.
Biopsia tuleb teha ultraheli aparaadi kontrolli all, siis on ta kõige täpsem. Mina saadan oma patsiendid punkteerimiseks dr.Theo Raudsepa juurde.

Soovitused:
-tarvitage toiduks E- ja A-vitaminirikkaid toiduaineid, ei ole keelatud tarvitada ka E-vitamiini kapsleid tava-annuses; E-vitamiin ja A-vitamiin on nn. "vähivastase toimega"
-rinnavalu vastu on hea värske kapsa lehe kompress, mis on tuntud ja äraproovitud looduslik ravi rinna onkoloogide-mammoloogide praktikas
-ostke apteegist rahustavid raviteesid
-rinnavalu vastu aitavad hästi Agnucaston tilgad 40 tilka hommikuti, mis on apteegis käsimüügis
-hea on vesivõimlemine rühmas, nii rinnanäärme koele kui ka ärevuse leevendamiseks, kui kaalu hoidmiseks.

Ärge rikkuge suhteid perega, see on parim, mis on olemas. Haigusi on üle kümne tuhande, Te ei jõuaks nende kõigi pärast muretseda.
Rinnavähk ohustab rohkem neid, kes ei ole kunagi sünnitanud ega ka kunagi rinnaga toitnud.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt