munajuha operatsioon 20.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Kadastik!

Minul on Teile selline küsimus, et kas tänapäeval tehakse munajuha tervendamise operatsiooni?
Asi nimelt selles, et mul on olnud kaks emakavälist rasedust. 2001.aastal ja 2007.aastal. 2007.aastal eemaldati vasak munajuha. Parem pool on alles ja minu raviarst arvas, et äkki oleks võimalik paremapoolset munajuha opereerida nii, et see toimima hakkaks. Paremale poole tehti 2001.a. lõige ja eemaldati rasedus.

Olen teinud kolm korda IVFi, aga kõik kolm korda on rasedus katkenud väga algses etapis. Test ja veri on näidanud rasedust, aga kõigil kolmel korral rasedus katkes.
Mis Teie arvate, kas on võimalik teha sellist operatsiooni, mis aitaks parempoolse munajuha tööle?

Kõike paremat ja vastust ootama jäädes,
Evelin ( 30.a., lastetu)

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil on tekkinud rasedusi mitmel korral IVF teel , siis probleem ei ole munajuhas. Munajuhad ei osale rasestumise protsessis IVF korral. Kui soovite füsioloogilisle teel rasestuda, siis peaks munajuha laparoskoopililselt üle vaatama. Teie probleem on olnud selles, et rasedus ei arene emakas edasi. See on kas hormonaalne häire või seotud emakaga. Laparoskoopia on võimalik teha ja kontrollida munajuha läbitavust ja selle sulgusel saab teha plastiline munajuha operatsioon, mille teel avame munajuha otsa.Välistatud ei ole hoopis munajuha eemaldamine,kui ta on põletikuline. Munajuha eemaldamisel IVF raseduse õnnestumise protsent on suurem. Dr Kadastik