emaka amputatsioon 15.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 41aastane naine, nelja lapse ema. Mõned aastad tagasi avastati emakas kaks väikest sõlme, mis nüüd on kasvanud 4 ja 6 cm suurusteks, üks emaka ees- ja teine tagaseinas. Ise ma millegi üle kaevanud ei ole, aga suvel tehti ühe teise probleemi pärast kliiniline veri ja hemoglobiin oli ainult 86. Günekoloog soovitab väga tungivalt opile minna ja last emakas eemaldada (on ka pisemaid sõlmi ja rindades samuti. Käisin paar aastat tagasi igaks juhuks ka rindade uuringul, siis ei avastatud midagi halba, aga arst arvas, et ilmselt võib olla mingi hormonaalne häire, et rinnad on sõlmelised nagu vanal naisel. Kilpnääre on koras ja hormoontablette söönud ei ole kunagi).
Nüüd kuulsin ühelt tuttavalt, et on võimalik eemaldada ainult sõlmi, mitte tervet emakat. (Günekoloog ütleb, et mu emakas on nii suur nagu ma oleksin 4. kuud rase). Üks asi veel - 6 aastat tagasi oli mul laporoskoopiline steriliseerimine. Ma kardan sestsaati lõikust ja hoopis suur hirm on emaka eemaldamise ees - mõned tuttavad keelitavad seda mitte tegema, sest võib kaasa tuua uusi hädasid.
Mida ma peaksin tegema? Muidugi saan elada ka niimoodi edasi - vaevusi suuri pole, peale selle et menstruatsiooni ajal on peavalud. Ma ei tea, kas need on omavahel seotud. Isegi suurt kurnatust ei ole, hoolimata rauapuudusest. Joon granaatõunamahla ja püüan süüa liha rohkem kui tavaliselt.
Peamine küsimus on see - kas emaka eemaldamisele oleks minu jaoks mõistlikke alternatiive?
Tänan Teid vastuse eest!
Anu

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Anu!
Loen Teie kirjast, et Teie kliinilises veres on hemoglobiini värtus vaid 86. See on sügav aneemia ehk kehvveresus (naiste norm on 120) oma mitmete kaebustega: väsimus, nõrkus, unisus, südame kloppimine, küünte ja juuste murdumine, kahvatus, naha kuivus, enneaegne vananemine, kõikide organite rakkudes on pidev hapnikuvaegus jpm.
Protsessi piimanäärmetes nimetatakse fibroadenomatoosiks.
Selliste munasarjadega olete Te sündinud, mis toodavad nii palju östrogeenseid hormoone, seetõttu on emaka lihaskoes müomatoossed sõlmed ja piimanäärmetes fibroadenomatoos. Kuna munasarjad töötavad kuni 51, müoomihaigetel reeglina kuni 55, siis on müoomi kasvutendentsile suur risk.
Teie emaka suurus vastab 16.rasedusnädalale, see on väga suur emaka müoom.
Ainuke arukas otsus on kasvaja eemaldamine, see tähendab, eemaldada emaka müoom koos emaka kehaga. Emaka keha on vajalik vaid loote hoidlaks. Kuna olete 4 korda sünnitanud ja Teil on hiigelkasvaja, siis oleks see vastutustundetu mõelda veel sünnitusele, võib tekkida surmav verejooks.
Noorel naisel, nagu Teie, saab olenevalt sõlmede paiknemisest alles jätta emaka kaela, mõlemad munajuhad ja mõlemad munasarjad.
On uskumatu, et sooviksite 16-nädalase kasvajaga edasi elada ja ringi kõndida. Kasvajatel on kasvutendents, tekib surve naaberorganitele, valud seljas, valud jalgades, soolteprobleemid jpm. On olemas ka emaka vähki ehk emaka sarkoomi, emaka limaskesta vähki ehk endomeetriumi vähki ja adenomüoosi, mis tekitab alakõhuvalusid. 100% saab diagnoosis vaid siis olla kindel, kui eemaldatud emakat on uuritud põhjalikult kihtide kaupa patoloogilis-histoloogiliselt.
Mehele tuleb öelda, et eemaldati vaid kasvaja, sest tupepoolt jääb kõik samaks. Soovitav on isegi tupeseinad sama lõikusega korrigeerida. Siis olete peale lõikust nagu noor, sünnitamata ja terve naine.
Võtke aru pähe, tehke perearstil kliinilise vere analüüs, ferritiin, EKG, verergupp ja reesuskuuluvus(on perearstil tasuline, sest ei ole tervisenäitaja). Koos nende vastuste koopiatega minge kohe günekoloogle ja öelge, et olete operatsiooniga nõus. Minge lõikusele, kuni olete noor. Mida vanemad patsiendid, seda rohkem on probleeme nii patsientidel kui ka arstidel.
Teie elukvaliteet paraneb oluliselt ja peale operatsiooni hakkate oma tuttavaid konsulteerima ja julgustama minema operatsioonile.
Haiglas olete paar päeva ja olete unustanud selle hingepiina, mis Teil on täna.
Enamikel, kes lükkavad operatsioone mõtlematult edasi, tekib kantserofoobia, hakkavad kannatama nii peresuhted kui ka suhted lähedaste ja sõpradega.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt