üleminekuiga ja müoom 30.10.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 52 aastane naine. Mens on käinud päris korralikult, mõned kuud on vahele jäänud. Mul on ka müoom juba 12 aastat. Mens on väga vererohke olnud kogu aeg. Nüüd millegipärast hakkas mul valutama paremalt poolt alakõht, valu lööb ka jalga. On niisugune terav valu. Istudes eriti on valus, püsti seistes pole üldse. Olen ise aktiivne sportlane, teen aeroobikat. Eelmine teisipäev tegin paremale jalale liiga, neljapäev läksin uuesti trenni ja reedesest päevast on ta mul valutanud. Kui võtan iboprofeeni üks neljandik tabletti saan valust lahti. Kas müoom võib põhjustada niisuguseid valusid. Vere proov oli korras, hemoglobiin 130, tegin ka üldise vereproovi, arst ütles et on korras. Millest niisugune valu, arstile saan alles 12 novembril. Müoom on mul päris suur,pikali visates on kõht paremalt poolt punnis just enne päevi, pärast läheb tagasi. Olen mures nende valude pärast.
Kõike head soovides S

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud S.!
Olete teinud õige otsuse, et esimesena pöördute günekoloogile ja siis teistele eriarstidele, kui valu ei kao.
Üks võimalustest on see, et paremal on suurenenud subseroosne (emaka väliskesta alune) müoomi sõlm, mis avaldab survet naaberorganitele ja närvijuurtele. Samas, see valu on väike, kui piisab nii madalast raviannusest.
Tekib küsimus, miks Te soovite kasvajaga ringi kõndida ja muretseda, kui kirjutate, et "Müoom on mul päris suur, pikali visates on kõht paremalt poolt punnis just enne päevi, pärast läheb tagasi."
Operatiivseks näidustuseks on müoomi kiire kasv, surve naaberorganitele, menstruatsioonide kestmine üle 55, jpm. Hemoglobiin 130 on normis vaid siis, kui Te ei suitseta.
Soovitan arutada günekoloogiga operatsiooni vajalikkust ja kaasaegseid operatiivseid meetodeid: on võimalik eemaldada ainult müoomi sõlm, õigem oleks eemaldad emaka keha, kui emaka kaela uuringud kasvjarakkudele ei ole ideaalsed, siis on võimalik eemaldada emaks koos emaka kaelaga jm. Enamik lõikusi on võimalik vähemalt alustada laparoskoopiliselt, ehk kõhule jääb vaid 3 väikest haavakest ja paranemine on kiirem.
Mõelge. Emaka keha on vajalik vaid loote hoidlana.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt