pruun määrimine ja endometrioos 13.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes viimasel 4 aastal on mul esinenud nii 3-4 päeva enne algavad menstruatsiooni pruuni määrimist.viimasel 3 kuul on see kokku kestnud 10 päeva.mitte küll tugevalt,aga pesukaitse on ikka määritud.2 kuud tagasi läksin siis arstile.tegi hunniku teste.kõik on ok.olen ka mitme erineva arsti juures uh-s käinud,nii kindluse mõttes.ka jällegi kõik ok.isegi kilpnäärme arstil olen käinud.jällegi midagi viga ei olnud.arusaamatu. 1 test,seoses ov-ga,on arstil tegemata,see tehakse selle kuu lõpus.kuid...olen lugenud,et ka endol on määrimine enne päevi.see paneb muretsema.kas endost on tõesti võimalik teada saada vaid opi käigus? see on ju jube..kas tõesti emakakaela vaatlusel ja tavalisel läbivaatlusel ja uh-s tõesti midagi ei näe? need on mul alati korras olnud.samuti ka pap test.kõik oli ok.nüüd on hirm suur,et vb on ka minul endometrioos.samas aga ei ole mul päevad valulikud,ei valuta ka kõht.mõnikord lööb valu kõhtu,kuid vaid korraks.ei söö ma ka beebipille.olen teinud 2 aborti,sünnitanud ei ole,suguelu regularselt ei ela.kuigi jh,vahekorrad on alguses valulikud.
kas ma nüüd peangi arstilt nõudma,et ta mind poile saadaks,isegi,kui ta pole mitte midagi valesti olevat leidnud?kas tõesti muudmoodi endost teada ei saaks?
mure on suur ja paanika on ka nüüdsest majas :(((((((((
mida teie soovitaksite?millise arsti juurde minna ja mida nõuda?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Põhjus võib olla ka hormonaalne. Ma ei tea, kas teil hormoonid eelkõige kollakeha hormooni on määratud. Sageli selline kaebus on kollakeha hormooni vähesuse korral. Sel juhul soovitaks 2-3 kuud võtta kollaskeha hormoooni tsükli 16-ndast päevat 10 päeva. Sageli selline ravi aitab.Kui sellest ka abi pole, siis soovitaks teha hüsteroskoopia. Sel ajal on võimalik vaadata emakaõõnt ja kaela seestpoolt ja vajadusel võtta biopsia. Kuna teil on olnud 2 aborti, siisi võivad olla kaelas muutused. Dr Kadastik