Antibeebipillidest 07.08.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Sooviksin saada Teie arvamust minu probleemile. Nimelt olen 20 aastane ning tarvitanud viimased 2 aastat Yarina tablette. Viimane kord naistearsti külastades ütles arst mulle, et enam ta tablette välja ei kirjuta, sest olen juba neid 2 aastat võtnud ning pideva tablettide tarvitamisega läheb magu korrast ära ning on võimalus täiesti viljatuks jääda. Sama arst soovitas kasutada hoopis Evra plaastreid. Mina aga ei pea plaastreid piisavalt turvaliseks ning tabletid on ennast praegu, minu ja mu pikaajalise partneri jaoks, igati õigustanud. Samas on ju naisi, kes võtavad tablette kümneid aastaid. Siit nüüd ka Teile mõned küsimused lisaks Teie arvamusele kogu sellele loole: kas jutt viljatuks jäämisest tundub reaalne? Kas jutt mao funktsioonide kahjustamisest vastab tõele? Kas tõesti ei ole võimalik selline variant, et saaks jätkata antibeebipillide kasutamist? Millised on teiepoolsed soovitused mulle?

Tänan

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen Teie kirjast, et olete väga noor, 20-aastane ja suure tõenäosusega ka väga terve.
Antibeebipillidega ei ole soovitav suitsetada, antibeebipillid oleksid hea motivatsioon suitsetamine lõpetada. Üle 35-aastastele suitsetavatele naistele ei ole lubatud ordineerida kombineeritud antibeebipille.
Vastan järjest Teie küsimustele:
-iga 4-5 aasta järel tuleks antibeebipillide näidustus üle vaadata, mõõta vererõhku, uurida kaasuvaid haigusi, suitsetamist jm. Kui kaebusi ei ole, siis võib jätkata samade pillidega.
-üle 10 aasta antibeebipillide tarvitamine sünnitamata naisel tõstab rinnavähi riski
-maoprobleemidest pole kuulnud, sest kaasaja antibeebipillid on väga madaladoosilised, viljatust antibeebipillid ei põhjusta
-EVRA plaastrid on samamoodi kombineeritud rasedusest hoidumise vahendid ja toime on sama kui antibeebipillidel, vaid ravimite manustamise viis on erinev
Soovitused:
-külastage naistearsti 1-2 x aastas, koos nõustamisega ja põletike uuringutega (viljatus tekib põletikest jm.)
-külastage perearsti 1x 2 aasta jooksul, mõõtke vererõhk, kontrollige Hgb ja veresuhkur
-külastage hambaarsti 2x aastas
-kasutage intiimhügieeniks apteegi intiimpesugeeli Lactacyd 1-2 x ööpäevas
Lugege juurde Eesti Naistearstide Seltsi kodulehel olevat juhendit http://www.ens.ee/kontra.htm ja soovitage seda ka arstil lugeda.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt