Menstruaalvalude leevendamine beebipillidega + AD 10.06.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minul nimelt sellised menstruatsioonivalud, et kiirabi on sage külaline, käinud olen ka laparoskoopial endometrioosi diagnoosimiseks, kuid midagi ei leitud. Ka arsti kirjutatud valuvaigisti (Arcoxia) ei aita.

Arst on soovitanud hakata pille tarvitama, kuid sellega seoses olen väga mures. Esmalt muidugi kõikvõimalikud halvad kõrvaltoimed, mis nendega kaasneda võivad.

Teiseks aga see, et ravin psühholoogi-psühhiaatri abiga kroonilist depressiooni (antidepressant Cipralexiga) ning samuti on mul olnud probleeme buliimiaga.

Nüüd kardangi, et kui hakkaksin võtma veel ka pille, siis pööraks see minu depressiooniravi pea peale, kuna ikkagi mõjutab ju hormonaalset tasakaalu kehas. Samuti, kui need pillid peaksid tõstma mu kehakaalu, siis puruneks tuhandeks killuks minu edusammud, mis olen saavutanud toitumishäiretega...

Aga valud on väljakannatamatud, depressioon samuti...

Tean, et kui beebipille kasutatakse näiteks akne raviks, siis piisab tihtipeale nende kasutamisest n-ö kuurina, teatud hulk kuid järjest. Kas selline viis oleks mõeldav ka mensturatsioonivalude puhul või on ikkagi nii, et senikaua, kui võtan tablette, pole ka valusid ja kui lõpetan, tulevad need tagasi.

Minu günekoloog küll väga surub peale neid pille, kuid kardan, et ta ei mõista, kui tähtis on minu jaoks depressiooni ravi.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Düsmenorröa esineb vaid ovulatoorsete menstruatsioonitsüklite korral,seetõttu ilmselt soovitabki günekoloog antibeebipille,millel on ovulatsiooni pärssiv toime.Loomulikult ei ole antibeebipillid ainuke ravivõimalus,rohkem kasutatakse prostaglandiini sünteesi inhibiitoteid(diklofenak,ibuprofeen,indometatsiin,ketoprofeen).On väga tähtis,et ravi alustatakse enne valu tekkimist ühe kuni kahe ööpäeva jooksul.Ainult väga raskete juhtude korral kasutatakse antibeebipille siis,kui patsient tegelikult ei vajagi kontratseptsiooni.Edu soovides,Maie Väli