verejooks peale sünnitust 09.03.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minu mure siis verejooksus, millega kaasnevad paks limane eritus ja klombid. Panen siia alla kronoloogilises järjestuses ka kirja täpsemad andmed.
1. Sünnitus oli 02.09.2006. aasta. Sünnitus oli edukas, kuna ei olnud rebendeid ega muid komplikatsioone. Laps hakkas kohe ilusasti rinda imema ja tänu sellele ka möödus kiirelt sünnitusjärgne vereeritus. Vereeritus lõppes septembri viimasel nädalal.
2. Järgmine vereeritus algas 28. novembril ja pidasin seda normaalseks menstruaaltsükli alguseks. Kahtlust äratas aga see, et verd tuli palju (WC käies lausa nirises; Ühe tunni jooksul pidin vahetama kolm korda nii sidet kui tampooni, mis olid kõige suurema imavusega). Lisaks sellele olid veel ka suured klombid ja limane eritus. Kestis see 8. päeva.
3. Detsembri alguses oli mul sünnitusjärgne kontroll (varem ei saanud aega). Kontrolli käigus avastati emakakaela põletik. Sain ravi. Arst arvas ka, et see ellnev verejooks ei tohiks olla menstruatsioon, kuna nii vähe aega sünnitusest möödas ja toidan ju last rinnaga.
4. Ravikuur edukalt seljataga ja uus verejooks 30. detsembril. Jälle palju verd, klombid ja lima. Lisaks kõigele veel ka kuumahood ja nõrkustunne nende hoogude ajal ja vehtull pärast neid. lõppesid 5. jaanuaril.
5. 11. jaanuar uus vereeritus. Kuigi seda päris nii ka nimetada ei saa, sest eritus ainult verine lima, tume, ja klombid. Lõpp 17. jaanuar.
6. 1. veebruar alustasin arsti soovitusel Cerazette tablettide võtmist (sünnitusest 5 kuud). Samal päeval hakkas ka vereeritus. Jälle palju, klombid ja lima. Kuid kolmandal päeval vereeritus vähenes (klombid ja lima jäid) ja lõppesid 5 päeval.
7. 22. veebruar algas uus verejooks, küll mitte enam palju, aga ikka klompide jalimaga. Ja kestsid need järjepanu, ilma vähenemata, 4. märtsini (11 päeva). Aravsin, et tabletid ei sobi ja lõpetasin võtmise.
8. 5. märtsil, kohe pärast tablettide lõpetamist, hakkas jälle rohke verejooks ja kuumahood koos nõrkusega, mis oli nüüd pidev. Kui võtsin leevenduseks 500g paratsetamooli siis kolmeks tunniks kuumahood ja nõrkus kadusid. Rohu mõju möödudes olid jälle tagasi.
9. 7. märtsil alustasin uue paki Cerazette võtmist, kuna arvasin, et see eritus tablettide ajal on äkki normaalne ja proovin, mis edasi saab. Loodan, et kui verejooks lõppeb, saan minna arstile. Kuumahood ei ole aga tänasek veel kuhugi kadunud, samuti ka nõrkus mitte. Verejooks on ikka, samuti ka klombid ja lima.
Nüüd sai kõik kirja, loodan, et saite minust aru. Minu mure ongi see, et kas see kõik ongi normaalne, kuna esimene laps oli pudelitoidu peal ja sain kohe hakata võtma Logestit siis selliseid verejookse pole mul mitte kunagi olnud, liiati veel klompidega ja nii rohkeid. Nii õnnetuks teeb, et oma elu ei saa enam üldse elada, pidevalt pean olema valvel ja arsti juurde kindlat aega panna ka ei saa, kuna ei tea ette, mis toimuma hakkab minu kehas. Ma ei tea, kas see on määrav, aga olen ise streptokoki pisiku kandja, saanud selle vastast ravi ka komel korral (on tekkinud põletik). Probleemid põletikkudega algasid 2005. aasta augustis pärast iseenesliku aborti (ei olnud palju, 2,5 nädalat). Arst kontrollis ultraheliga, kõik oli puhas ja ise irdunud. Pean oluliseks ka mainida seda, et selle rohke verejooksu aeg WC potil istudes tekkis selline punnitamise tunne, mille teel väljus tupe kaudu klompe koos verega. Äkki oskate nõu anda, millega võiks tegu olla. Oma günekoloogi juurde loodan ka lähipäevil aja saada. Suured tänud.
Lugupidamisega,
Signe

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Signe! Kui saate oma arsti juurde aja,paluge tal ka määrata Teie hormoonide sisaldus vereseerumis.See annaks vastuse,miks on tekkinud kuumad hood.Vereitsuse pöhjuseks vöiks olla platsentaarkoe peetus,siis oleks vajalik teha emakaööne abrasioon.Abrasiooniga käib alati kaasas antibakteriaalne ravi,sest mingisuguse emakapöletikuga tuleb alati arvestada.Edu soovides,Maie Väli