emakaväline rasedus 19.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Sekavin.Minu mure on selline:Olen põdenud mitu korda munasarjapõletikke, mille tagajärjel on tekkinud liited. Hiljutigi veel ravisime koos partneriga kes-teab-kust-saadud klamüüdiat, mis kulges tugeva põletikuga.

Nüüd oleks soov rasestuda, kuid mul on päris suur hirm emakavälise raseduse ees "tänu" nendele liidetele. Sellest tulenevalt ka minu küsimused:

Kas saab miskit omalt poolt teha, et ei tekiks emakavälist rasedust?

Millised on ER sümptomid?

Kas tekkinud ER korral on ainuke võimalus lõigata ära munajuha või on ka teisi meetodeid raviks?Ette tänades vastuse eest.K.(21)

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kallis K.

See, et Te ravite korralikult koos kõik oma põletikud ongi Teiepoolne panus emakavälise raseduse vältimiseks. Ravida tuleb aga kõiki osapooli. Klamüdioos on sugulisel teel leviv haigus ,seega peaksite nii Teie kui Te partner vältima paariväliseid suhteid või kasutama kindlasti kondoomi.

Liiteid munajuha ümber ja sees on raske diagnoosida ''käega katsudes'', seega ainult katsumise teel ei saa küll kindlalt öelda, et Teie munajuhad on liidetes ja munaraku liikumine kindlasti häiritud. Diagnoosi saab panna oletades, kui näiteks emakas hoidub fikseeritult ühele poole,olete põdenud korduvalt munasarjapõletikku jne. Kindla diagnoosi saab siiski ainult laparoskoopilisel uuringul. Sellisel juhul ka võimaluse korral liited kohe vabastatakse.

Emakavälise raseduse sagedasemateks sümptomiteks on alakõhuvalu , menstruaaltsükli häire ( veritsus), palpatsioonil valulikkus munajuha ja munasarja piirkonnas. Umbes kolmandikul naistel on olnud tavapärane menstruatsioon, või on menses jäänud nn. ''määrima''. Rasedustest on hommikusest uriinist positiivne .

Olenevalt sellest kui suur on emakaväline rasedus ja kus ta paikneb ,sõltub ka ravitaktika. Kui rasedus on suur, munajuha deformeerunud ja verega läbiimbunud võib olla ainukeseks võimaluseks munajuha eemaldamine. Väiksema raseduse korral võib kasutada munajuhale lootemuna kohale tehtavat lõiget, mille kaudu siis lootemuna eemaldatakse . Võimalik on kasutada ka vastavat ravimit (tsütostaatikum), mis viib lootemuna hävingule. Millist ravitaktikat kasutada , otsustate Te koos raviarstiga.

Kui plaanite rasestuda, soovitan kohe kui esineb mensese peetus või ebatavaline määrimine teha rasedustest hommikusest uriinist. Kui test on positiivne, leppige kokku aeg naistearsti juures, et teha ultraheli uuring, et täpsustada raseduse asukoht. Kui Te ei ole rasetunud soovi korral aasta jooksul, soovitan laparoskoopilist uuringut munajuhade seisundi täpsustamiseks.

Tervitades Aire Sekavin

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

Emakaväline rasedus

Tere!
Mul on Teile kummaline küsimus. Nimelt, kas on võimalik munajuharasedus, kui emakas on eemaldatud? Mul oli just emakaoperatsioon ja munasarjad ning üks "mittetoimiv"munajuha jäeti alles. Mul ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
ilmselt on ebameeldiv tunne munasarja piirkonnas seotud operatsiooni järgse perioodiga.
Rasestumine peale emaka eemaldamist pole võimalik, ka ei saa tekkida emakavälist rasedust.
Loe edasi

emakaväline rasedus, süst

Tere,
08. detsembril tehti mulle süst, sest oli emakaväline rasedus (munajuhas ). Esimesed normaalsed päevad algasid 25. veebruaril. Käisin igaks juhuks arsti juures 05. märts ja kõik proovid mis ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
suure tõenäosusega on see valulikkus seotud peatselt algava menstruatsiooniga. Mingit seost eelnenud emakavälise rasedusega olla ei saa, sest sellest on möödunud juba rohkem kui kolm kuud. ...

Loe edasi

emakaväline rasedus

tere!Mul selline küsimus.Olen 34.a . 2kuud ja paar nädalat tagasi tehti laporoskoopia -oli emakaväline rasedus(8nädalat)-kõik läks hästi ja kui õigesti aru sain jäi ka munajuha alles.1kuu päraST OPI käisin ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Gleelia!
Arvestades vanust ja munajuha rasedust, peab vähemalt 3 normaalset menstruatsiooni mööda minema. Risk uueks munajuha raseduseks samas munajuhas on väga kõrge.
Kui tekib ...

Loe edasi

Emakaväline rasedus

Tere!
Kas rasedustest näitab ka emakavälist rasedust?
Lugupidamisega
Katrin

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Katrin!
Jah, kooriongonadotropiin tõuseb nii uriinis kui veres kõikide erinevate (~8) raseduste korral.

Loe edasi

Rasedus peale IVF-d?

Peale 10 aastat ootamist õnnestus ka minul lõpuks teie kliiniku abiga saada endale 2 imetoredat last. Nüüdesks on nad saanud juba 10 kuuseks. Peale imetamise lõpetamist taastus mens. regulaarseks kuni ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere,õnnelik-õnnetu ema! Ka emakavälise raseduse korral on rasedustest positiivne.Kui olete meie kliinikus juba varem käinud, siis võiksite tulla esmaspäeval,1.aprillil (juhul,kui menstruatsiooni ei ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi