Munasarja tsüst, endometrioom 10.01.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Juhusliku ultraheli tulemusena avastati 3 aastat tagasi tsüst vasakus munasarjas,ca6*4 cm,tehti ka Ca 125, mis oli korras,võeti jälgimisele ning et kindlaks teha kas on tegemist follikulaarse tsüstiga, anti antibeebipille pooleks aastaks.Poole aasta pärast tsüst sama suur, nüüd on tehtud 3 korda pooleaastatst tsüklit antibeebipille ja ka 3* Ca 125, mis on ikka korras , kuid tsüst ikka sama suur, võibolla natuke väiksem , viimane mõõtmine 5*3, ning sonograafia arst pani diagnoosi ,et sarnaneb endometrioomiga.Valusid pole, va. menstruatsiooni esimesel päeval, mis kaob teisel päeval,olen kogu aeg pidanud seda normaalseks menstruatsioonivaluks, valu väheneb ka liikudes, mens.alati olnud regulaarne 28-30 päeva, valusid vahekorra ajal pole, 1 abort,20 aastat tagasi, lapsi pole,kuid soovin veel saada, vanus 40 aastat.Nooremas eas olid mestruatsioonid küllaltki vererohked,nüüd enam mitte.On seljavalu,kiirgav ja seotud pikaajalise istumise või näiteks jooksmisega, mis tundub nagu oleks tingitud selgroo diski deformeerumisest, (diski deformeerumine on ka röntgeniga kinnitust leidnud.)Arst leidis, et tuleb tsüstiga minna opile ja arvatavasti eemaldatakse ka munasari.Ning et endometrioosne tsüst võib edasi areneda vähiks.Ei tahaks kohe kuidagi lasta munasarja eemaldada.Kas oleks võimalik katsetada ravi medikamentidega?Kui tulemuslik selline ravi on?Kas on võimalik teha operatsioon ilma munasarja eemaldamata?Kui kaua võtab sellisest opist paranemine?Kas on võimalik, et isegi siis kui Ca125 on korras, on tsüst ikka halvaloomuline,kuidas seda kindlaks teha?Millised võimalused on ühe munasasrjaga saada lapsi sellises eas?Kas oleks võimalik, et tsüst kaob , kui rasestuda?Unustasin lisada, et mul on ka astma, ja allergia, verest võetud allergiatest andis markeri 567 , kui referents oli vist väiksem kui 87.Ûhel korral oli ka uriinis verd, pöhjust ei leitud, ükskord oli ka kummaline kopsukelmepöletik.

Tänades vastuse eest

Suur mure

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen Teie kirjast, et ..."1 abort,20 aastat tagasi, lapsi pole,kuid soovin veel saada, vanus 40 aastat".
Sellele tulekski keskenduda! Teil on kiire!
Kuna soovite sünnitada, siis tuleks koheselt tulla/minna naistearstile, teha põletiku uuringud, partneri uuringud, siis oleks vajalik plaaniline diagnostiline laparoskoopia. Selle op-i käigus saab kontrollida munasarjad, vajadusel emaldada tsüstid, kontrollida munajuhade läbitavus, vabastada liited, välistada või kinnitada endometrioos, kontrollida väikevaagen jpm.
Alati püüavad naistearstid säilitada munasarja kude, kui see on võimalik. Kuid tsüsti kasvades tsüst hävitab munasarja koe. Ärge muretsege munasarja pärast, kui ei ole võimalik säilitada üht munasarja, siis teine töötab ju edukalt edasi ja rasestumine on võimalik juhul, kui Teie munasarjad ikka geneetiliselt töötavad vastaval tasemel. Lõppude -lõpuks on võimalik ka kunstlik viljastamine.
Hulgiküsimustele saate vastuse uuringute käigus ja operatsiooni eelse nõustamisakti käigus.
Ärge muretsege, broneerige koheselt vastuvõtule aeg!
G.Litter
www.naistearst.ee