hpv 16 ja sünnitamine 08.12.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
2000.a avastati mul hpv 16 ja 2002.a. tehti konisatsioon. Pärast seda olen 2x aastas korralikult kontrollis käinud ja väidetavalt on kõik proovid siiani korras. Väikesed muutused on endiselt rakkudes, kuid ei midagi hullu. Päris kadunud viirus siiski pole. Praegu ootan oma teist last (esimene laps sündis erakorralise keisriga) ja peas on tiirlemas palju küsimusi.
1. Kas sellise kõrge riskiga viirustüübi korral on ikka ohutu ise sünnitada? Saab ju emakakael päris kõvasti traumeerida sünnituse käigus. Äkki see trauma paneb vähirakud vohama?
2. Kui see viirus on nii kergesti nakkav nagu sellest räägitakse, siis kuidas julgetakse arstide poolt väita, et laps (eriti kui tegu on tüdrukuga) seda nakkust ema sünnitusteedest kaasa ei saa?
Ärevust on tekitanud ka mitmelt poolt loetud info, et u 15% hpv-viirusega naistel proovid vähki ei näita, kuigi tegelikult on juba vähk tekkinud. Miks see nii on? Kas proove võetakse kuidagi valesti?
Oleksin väga tänulik, kui leiaksite aega mu küsimustele põhjalikumalt vastata, sest mure selle haiguse ja oma lapse tervise pärast on suur.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
HPV 16 on kõrge riski viirus ja muutuste tõttu emakakaelas on Teile ravi tehtud. Konisatsiooni järgselt on tõenäosus viiruse taasesinemiseks 20%. Kuna analüüsid on olnud korras, siis on väga suure tõenäosusega viirus siiski elimineeritud ja tema poolt kahjustatud emakakaela osa eemaldatud.
Soovitav on lisaks PAP testile teha ka HPV test, et saada kinnitust sellest, kas viirus on suguteedes veel olemas või mitte.
Nii peale konisatsiooni kui ka HPV-st põhjustatud emakakaela rakkude muutuste korral raseduse ajal on lubatud sünnitada ise. Emakakaela vähi ja in situ vähi korral lõpetatakse rasedus keisrilõike teel.
HPV 16 on kõrge riskiga suguteede viirus, mis levib sugulisel teel. Oma sündivat last Te viirusega ei nakata.
Kuna nüüd on Eestis olemas HPV vaktsiin ja on võimalus end vaktsineerida nelja HPV tüübi vastu: 6, 11, 16, 18, siis soovian seda teha peale sünnitust.
Mis puutub analüüsidesse, siis nende õigsus pole tõesti 100%. Samas on regulaarsel günekoloogi juures käimisel ja iga-aastase PAP analüüsi tegemisel kindel, et emakakaela vähieelsd muutused avastatakse.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

HPV vastu vaktsiineerimine, kui HPV positiivne

tere,
Kuu tagasi tehtud PAP-testi vastus oli ASCUS. Sai tehtud HPV test, mis näitas, et positiivne on HPV16. Varasemad PAP-testid on olnud korras.
Kuu aja pärast on kolposkoopia.
Küsimus, ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere!
HPV vaktsiini võib teha kohe, pole vajadust ära oodata kolposkoopia tulemust. PAP ASCUS tähendab, et HPV 16st põhjustanud rakumuutused on määratlemata ehk ebaselged ja vajavad täpsustamist. ...

Loe edasi

HPV ja vaktsiin

Tere!

Kunagi diagnoositi mul HPV 33, kuid organism sai sellest ise võitu ja kolposkoopia oli korras. Arst soovitas teha HPV-vaktsiini. Samas võttis ka uue HPV- analüüsi ja selgus, et 33 ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
uuringud näitavad , et ligikaudu pooltel sinuvanustel noortel naistel esineb üks või mitu HPV tüüpi. HPV levib sugulisel teel ja peale nakatumist alustab organism võitlust selle viirusega. ...

Loe edasi

HPV

Mul on kõrge riskiga HPV 16 ja 18 olnud juba umbes 2aastat organismis.
Kas ma olen endiselt nakkav oma uue partneri jaoks? Kui jah, siis kas 16 ja 18 tüüp põhjustab mehele mingeid kaebusi? Kas on ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
HPV 16 ja 18 on kõrge riski viirused, mis võivad põhjustada emakakaela vähieelseid seisundeid ja emakakaela vähki. HPV levib sugulisel teel. Kuna teil on diagnoositud HPV 16 ja 18, siis kanduvad ...

Loe edasi

sünnitamine vanuses üle 40-ne

kui suur on downi risk? eelmine rasedus katkestati sel põhjusel 38 aastaselt

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Kui teil üks kord on olnud juba see patoloogia, siis tõenäosus kordumiseks väga väike. Geneetik saab täpselt öelda teile, kuna see ka oleneb teie perekondlikust anamneesist.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: