keha temperatuuri kõikumine 13.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 30 aastane. Juba kuus aastat tunnen ma ennast aeg-ajalt väga nõrgana. Avastasin, et kui enesetunne halb siis on keha temperatuur 37 ,kui 36,5 on enesetunne hea.Olen seda kaevanud erinevatele arstidele korduvalt.Sel aastal diagnoositi

mul kilpnäärme alatalitus ja määrati ravi(Tyroksiin),olen seda juba pool aastat

tarvitanud,aga kehatemperatuuri kõikumised on alles.Teie poole pöördun selle-pärast,et viimasel ajal olen tähele pannud,et umbes nädal enne menstruatsiooni

on temperatuur kõrgem,ka 37,2. Menstruatsiooni algades muutub temperatuur normaalseks.Kas see võib olla seotud hormonaalsete häiretega, või on see lihtsalt minu omapära?

Oleksin väga tänulik kui oma arvamust avaldaksite.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kehatemperatuuri tõus võib olla seoses Teie menstruaaltsükliga. Peale ovulatsiooni tekib munasarjas kollaskeha, mis toodab progesterooni. Inimese termokeskus on aga progesteroonile tundlik. Seda on võimalik mõõta kraadiklaasiga ja sellel nähtusel põhineb ka ovulatsiooni aja määramine nn basaaltemperatuuri abil. On naisi , kes tunnevad tsükli teises pooles sümptomeid, mis lahenevad menstruatsiooniga. Sellist seisundit nimetatakse premenstruaalseks sündroomiks. Nendeks sümptomiteks võivad olla rindade hellus ja tursumine, ärrituvuse tõus, kaalutõus, masendus, peavalu jne. See kui kaua enne oodatavat mensest sümptomid esinevad võib olla erinev ( alates mõnest päevast kuni paari nädalani).

Pöörduge naistearsti poole, ülaltoodu on üks võimalik seletus Teie murele, kuid kindlamalt saaks seda öelda peale Teie läbivaatust.

Tervitades Aire Sekavin