biopsia...saadud vastus.. 21.09.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere taas.
Kirjutasin teile biopsiast ja selle proovi tagajärjel tekkinud verejooksust.Kuid nüüd sain telefoni teel vastuse,olen siiani šokis...Lühifalt:olen 42-aastane,arst ütles telefonis,et leiti pataloogia,mis eeldab vähi eelset ravi...peale seda lauset olin kui puuga pähe saanud,ainuke lause,mis veel aru sain oli,et on mingi keskmine aste..Vastuvõtule kutsus ta alles oktoobri lõpus,kus lubas täpsemalt kõike seletada,kuid üle kuu aja ootamist ajab mu hulluks.Kas oskate midagi seletada mulle antud diagnoosist täpsemalt?Mida tähendab vähi eelne ravi?Mida tehakse?Kas see ongi siis mul VÄHK???? mida tähendab keskmine aste??
Teid ette tänades Krista.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Krista! Ilmselt on tegemist papilloomiviiruse infektsiooniga.HPV (human papillomavirus)genitaalinfektsioone põhjustavad tüübid jagatakse kolme eri rühma kaasneva vähiriski järgi.Nn.väikese riski tüübid on HPV 6,11,42,43 ja 44.Keskmise riski tüübid onHPV 31,33,35,51 ja 58.Suure riski tüübid on HPV 16,18,45 ja 56.Emakakaela papilloomviirusinfektsioonide diagnostika ja ravi kuulub günekoloogiliste polikliinikute kompetentsi.Seal on ka kolposkoopia tegemise võimalus.Tavaliselt jääb patsient jälgimisele ja tsütoloogilist uuringut korratakse 4-6 kuu möödudes.Tavaliselt kasutatakse raviks kas tsütotoksilisi aineid (podofülliinilahus) või emakakaela elektrokuagulatsiooni.Ravi sooritatakse ambulatoorselt ja ravi tulemuses veendutakse tsütoloogilise jälgimise abil.Edu soovides,Maie Väli