emakaela mädase põletiku ravi 12.09.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen sünnitanud 7 kuud tagasi 1 lapse, varem pole mul kunagi olnud mitet ühtegis suguhaigust ega muud probleemi, mõni kuu tagasi avastati mul papilloomviirus tüvi 16, lisaks on mul emakakela haavand (oli ka enne sünnitust), stafülokok ja streptokokk ja siis veel emakakela mädane põletik. Arst määras mulle põletiku vastu ravi Dalacin C 300 mg, 1 kapsel 2 korda päevas ja lisaks Klotrimasooli 100 mg ja seda 1 tupetablett päevas. Mure aga selles et annan 7 kuusele lapsel rinda. Kolposkoop kes ravi määras ütles et võib rinda edasi anda minu lastearst aga tegi selle arvamuse maatasa, kuna Dalacin tugev antibiootikum ja selle mõju lapsele ei ole teada. Olen nüüd kahe vahel ja eii suuda otsustada kas võta ravimit ja edasi imetada või siis lõpetada imetamineni 1 nädala jookusl ja siis teha see ravikuur. Kaldun arvama imetamise lõpetamine on vist siiski ainuke mõsitlik lahendus. Mida arvate Teie neist antibiootikumides? Lisaks mainis arst et peale emakaela kõrvetaist saan mingi uues antibiootikumi kuuri. Nii et nii ehk naa vist lõpp rinnaga toitmisel.
Lisaks mind huvitab et mitu korda aastas pean tegema naistarsti juures kõik analüüsid, et vältida emakaela kasvaja teket. Kas 2 korda on piisav?
Arst ei määranud mu mehel mitte mingisugust ravi kuigi mul endal sellised hulgim probleeme, kas peaksin saatma mehe omakorda meestearsti juurde? Kas emakaela mädane põletik võib olla sünnituse tagajärg?
Tuli palju küsimusi ja segane tekst kuid ehk oskate nõu anda.
Parimate soovidega
24 a, naine

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Dalacini peetakse väheohtlikuks lapsele. Uuringuid pole tehtud, seega ei saa väga kindlalalt seda väita. Soovitaks lüpsta piim rinnast välja ja peale ravi ikkagi uuesti toita rinnaga.Mees tuleks kindlasti saata arstile ja määrata ravi. Usun, et teile piisab Dalacinist. Põletikutekitajaid peab uuesti peale ravi määrama. Pailloomviirust antibiootikud ei ravi, te olete kandja ja peate korra aastas PAP analüüsi andma. Kui tekivad kaelas muutused tsütoloogilises preparaadis, siis peate sagedamini käima. Emakakalea põletik on reeglina ikkagi saadud infektsiooni tõttu. Sellepärast paebki meest uurima.Koos ravides tulemus on efektiivsem. Dr kadastik